Zeleni se Leskovac

Gradonačelnik Leskovca o brendiranju regiona kao ekološke oblasti. (JUGpress, 12.11.2009. godine)
„Radićemo na brendiranju, ne samo Leskovca, već čitavog regiona…kao Regiona zelene energije.“

Ideja o stvaranju zelene zone već ima konkretne rezultate. Vodosistem Barje je već pušten u rad i dovodi čistu pijaću vodu do Leskovca.

Svi su izgledi da će krajem godine krenuti sa izgradnjom Centra za pročišćavanje otpadnih voda. Vrednost projekta je 28 miliona evra, a EU će posredstvom Agencije za podršku infrastukturnog razvoja lokalnih samoupraava u taj projekat uložiti 70 odsto sredstava, a lokalna samouprava preostalu sumu.

Pokrenut je i projekat izgradnje solarne elektrane u selu Velika Biljanica, na površini od šest i po hektara, pet kilometara od grada. Vrednost projekta je tri i po miliona evra, a elektranu će zajedničkim snagama graditi lokalna samouprava i preduzeće „Globus“ iz Pančeva.

„Solarna elektrana biće prva ovakve vrste na Balkanu i biće snage skoro jedan megavat. Kako je najavljeno, izgradnja će početi u proleće naredne godine.“

B92, 16. 9. 2010. godine

Gradonačelnik Leskovca je takođe najavio da je obezbeđeno 110 miliona dinara kako bi se krenulo sa probnom bušotinom na dubini od 1.500 metara na teritoriji grada gde, po nalazima stručnjaka, leže ogromne količine termalnih voda, temperature od 70 do 90 stepeni Celzijusa.

„Ukoliko se ta bušotina pokaže kao izdašna, može da bude i eksploataciona… Ukoliko naiđemo na te termalne vode mi smo takoreći završili posao ovde u Leskovcu. Trenutno i Tehnološki fakultet u Leskovcu radi na projektu transporta geotermalnih voda, bez gubitaka, na principu vakuuma.“

Web 016, 25. 6. 2010. godine

Zbog gorepomenutih poduhvata gradonačelnik Leskovca zaslužuje ocenu „radi se na tome“.