Vaterpolistima se više ne duguje

Ministar sporta o isplatama vaterpolo savezima i igračima. (Blic, 12. 7. 2015. godine)
„Nemamo kašnjenja prema vaterpolistima i savezima, vlada je prvi put izmirila sve obaveze koje je imala prema sportistima. Znam i sam kada sam igrao koliko se dugovalo igračima i sa ponosom mogu da kažem da to sad nije slučaj.“

Ministar omladine i sporta pohvalio se da je Vlada prvi put na vreme izmirila svoje obaveze prema vaterpolistima i savezima. Svojim velikim uspehom on smatra to što se stipendije i nadoknade za nosioce nacionalnih priznanja i nagrada isplaćuju redovno i to “bez dana zakašnjenja” što, kako je istakao, ranije nije bio slučaj.

Ministar tvrdi da su sredstva koja država izdvaja za vaterpolo “ogromna i dovoljna”, jer je za 2015. godinu Vaterpolo savezu Srbije (VSS) namenjeno 224,75 miliona dinara. Ministarstvo omladine i sporta dostavilo je Istinomeru podatke po kojima je do 14. jula VSS ukupno isplaćeno 180,8 miliona dinara.

Sa tvrdnjama ministra da su sredstva koje VSS dobija od države sasvim dovoljna saglasan je i generalni sekretar VSS-a Nemanja Marijan. On za Istinomer objašnjava da je 95 odsto sredstva koje VSS godišnje dobija od Ministarstva, usmereno na sprovođenje redovnog godišnjeg programa, koji uključuje dve vrste troškova – direktne i indirektne.

“U direktne troškove spadaju troškovi organizacije priprema reprezentativnih selekcija u zemlji i inostranstvu, organizacija i učestvovanje na domaćim i međunarodnim takmičenjima, organizacija stručnih seminara u zemlji, zdravstveni pregledi sportista, finansijske usluge tj. usluge računovodstva, obavezne revizije i bankarski troškovi”, kaže Marijan i dodaje da indirektni troškovi “ne smeju da budu veći od 20 odsto od ukupnog programa, a u njih spadaju plate zaposlenih u savezu i materijalni troškovi za struju, vodu, kancelarijski materijal i slično”.

Pored redovnog godišnjeg programa, VSS od ministarstva dobija i sredstva za realizaciju programa za organizaciju sportskih kampova za perspektivnu decu koja se bave sportom. Prema planu Ministarstva, isplata tih sredstava planirana je za avgust, i to u celokupnom iznosu od 1,35 miliona dinara.

Deo novca koji Minisatrstvo omladine i sporta (MOS) izdvaja odlazi  direktno vaterpolistima, i to u vidu stipendija i drugih novčanih nagrada za trofejne sportiste. Ministar Udovičić posebno ističe da se te naknade isplaćuju “bez dana zakašnjenja”, što navodi kao jedan od važnih pomaka učinjenih za vreme svog mandata.

“Po osnovu stipendija sportistima vaterpolistima u 2015. godini mesečno se izdvaja 799,518 hiljada dinara. Do sada je, u 2015. godini, isplaćeno 3,9 miliona dinara, od ukupno 9,5 miliona dinara planiranih za ovu godinu”, poručuju iz Ministarstva. Pravo na stipendije u ovoj godini ostvarilo je 13 vaterpolista na osnovu međunarodnog ranga i dvojica na osnovu nacionalnog ranga. Shodno tome, mesečni iznos za međunarodni rang je 55.522 dinara, a za nacionalni 38.866 dinara.“

Osim stipendija, MOS obezbeđuje novčane nagrade i za nacionalna sportska priznanja u iznosu od 55,9 miliona dinara na godišnjem nivou. Izveštaj Ministarstva pokazuje da je sportistima do 14. jula ove godine isplaćeno ukupno 23,3 miliona dinara.

Podsetimo, u decembru 2013. godine, četiri meseca nakon što je Udovičić na mestu ministra omladine i sporta zamenio Alisu Marić, javnost je obaveštena o problemima između VSS i igrača. Tada je selektor vaterpolo reprezentacije Srbije Dejan Savić optužio VSS da mesecima unazad vaterpolistima nije isplatio sredstva za osvojene medalje. Dve godine kasnije, ministar Udovičić rešenje tog problema i redovne isplate vidi kao veliki uspeh svog ministarstva.

Shodno odgovorima koje je Istinomer dobio iz Ministarstva omladine i sporta i VSS, zaključujemo da Ministarstvo svoje obaveze prema Savezu i vaterpolistima izmiruje redovno. Zato izjavu ministra Udovičića ocenjujemo kao istinu.

Međutim, nedavno je Balkanska istraživačka mreža (BIRN) objavila istraživanje u kome se navodi da je Beogradska poslovna škola (BPŠ) 2013. godine, „mimo zakona i po nalogu visokih vladinih funkcionera, pozajmila sedam miliona evra prezaduženim kompanijama i Vaterpolo klubu „Radnički“, bez mnogo izgleda da će taj novac povratiti“. U tekstu se navodi da je ministar Udovičić bio upoznat sa transakcijama koje je BPŠ, mimo zakona, prebacivala VK „Radnički“, čiji je Udovičić bio kapiten pre dolaska na mesto ministra. Iako Udovičić tvrdi da nikada nije čuo za te transakcije, bivši direktor BPŠ tvrdi da je ministar sazvao sastanak u Vladi Srbije na kome se sreo i sa direktorima ostalih kompanija koje su dobile pozajmicu.