Učešće treba da raste

Guverner NBS o povećanju učešća za kredite. (Tanjug, 13. 6. 2011. godine)
„Mera centralne banke o podizanju stope učešća za stambene kredite sa 10 na 20 odsto je ispravna i u skladu sa nastojanjima NBS da bude održana stabilnost finansijskog sektora.“

Polovinom maja Narodna banka Srbije donela je Odluku o merama za očuvanje i jačanje stabilnosti finansijskog sistema kojima je, između ostalog, propisala i povećanje učešća za komercijalne stambene kredite indeksirane u evrima na 20 odsto. Iako je ta odluka izglasana jednoglasno na sednici Izvršnog odbora NBS-a, u prisustvu predstavnika Ministarstva finansija, iz Vlade Srbije su upućene kritike na račun usvojenih mera.

Najjače primedbe stigle su iz Ministarstva za prostorno planiranje i Građevinske direkcije Srbije.

„Stav Vlade je da bi najavljena mera NBS trebalo da bude ponovo razmatrana jer u Vladi strahujemo da će ona zaustaviti izgradnju stanova tokom 2011. i pogoršati stanje u građevinskom sektoru, kojem je država pomogla da počne da izlazi iz krize, u kojoj je već dve godine.“

ministar za prostorno planiranje Oliver Dulić, Blic, 10. 6. 2011. godine

„To će se katastrofalno odraziti na taj projekat (izgradnju stanova na Voždovcu), ali i na druge građevinske projekte u Srbiji. To je veliki udarac za budžete mladih ljudi koji kupuju stanove. Učešće od 20 odsto retko ko može da podnese, a tu su i drugi troškovi koje nosi stambeni kredit.“

direktor Građevinske direkcije Srbije Dragan Grujić, Blic, 10. 6. 2011. godine

Predstavnici Vlade i Narodne banke, u dva navrata su se sastali 13. i 22. juna, ali je NBS i posle toga ostala pri odluci o povećanju učešća. Guverner Šoškić kaže da bi ova mera trebala da spreči preterano zaduživanje građana, ali i da motiviše banke da počnu da nude dinarske stambene kredite.

Odluka NBS o povećanju učešća za komercijalne kredite stupila je na snagu 30. juna.

„Najveće banke u Srbiji od sutra planiraju da snize kamatne stope za kredite indeksirane u evrima. Ovo su konkretne posledice mera Narodne banke koje će početi da se primenjuju od 1. jula.“

Blic, 30. 6. 2011. godine

Budući da guverner uprkos kritikama Vlade nije promenio odluku o povećanju učešća, a da su banke kao prvu reakciju najavile smanjenje kamatnih stopa, Istinomer njegov stav ocenjuje kao dosledan. Sada preostaje još da se vidi kakvi će biti rezultati novih mera, odnosno da li će od njih biti veća korist ili šteta.

I kod drugih veće učešće

Veće učešće za kredite u stranoj valuti su standardna mera u svetu. Tako u Mađarskoj iznosi 40 odsto, u Švajcarskoj čak 55 procenata. U nekim zemljama, kao što su Mađarska, Turska i Austrija nije dozvoljeno odobravanje stambenih kredita u stranoj valuti.