Tajna je, tajna je…tajna

Ministarka pravde o zakonu tajnosti podataka. (Beta, 26. 10. 2009. godine)
„Neophodno je definisati krug ovlašćenih lica za određivanje tajnosti podataka i da se na jednoobrazan način propišu pravila za određivanje stepena tajnosti, kao i da se precizno utvrde rokovi i uslovi prestanka tajnosti podataka.“

Ovaj zakon je još od nacrta bio vrlo sporan jer članom 40. omogućava službama bezbednosti da same odlučuju šta je „državna tajna“ i „strogo poverljivo“, kao i da istovremeno ograničavaju pravo javnosti na uvid u podatke sa oznakom tajne. Prema prvobitnom nacrtu, uvid u ono što se proglasi „državnom tajnom“ ne bi imali čak ni Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja.

Reč je o zakonu koji ni pravno-tehnički ni koncepcijski nije na nivou koji je nama potreban i bojim se da bi, ukoliko bude usvojen, umesto razrešenja niza problema koje u toj oblasti imamo, mogao doneti nove probleme.

poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, Beta, 2. 8. 2009. godine

Pošto su kritike na račun predloga zakona stizale i od Saveta Evrope i OEBS, delovalo je da je ministarka popustila pod pritiscima:

Zaštitnik je, u saradnji sa Ministarstvom pravde i Poverenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, predložio parlamentu da iz Predloga zakona o tajnosti podataka izbriše član 40, a ministarka se saglasila. Ministarka pravde je potvrdila da će u ime predlagača pred Narodnom skupštinom prihvatiti amandman koji istovremeno odražava i stav Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, ali i stavove domaće stručne javnosti i stručnjaka Saveta Evrope.“

Beta 26. 10. 2009. godine

No, samo dve nedelje kasnije iz OEBS-a je stigla nova-stara zamerka:

„OEBS je Vladi Srbije i Ministarstvu pravde dostavio listu prigovora koji se tiču zakona o tajnosti podataka. U dopisu koji je poslat svim nadležnim organima stoji i da je ovim zakonom preširoko definisan pojam tajne, kao i da je neophodno pojačati kontrolne mehanizme, ali i zaštititi položaj insajdera.“

Blic, 10.11.2009. godine

Ministarka Malović delimično je usvojila primedbe koje su joj sugerisane na Zakon o tajnosti podataka, ali je, u isto vreme, ostavila u njemu previše prostora za tumačenje (čitaj: zloupotrebu) pojma „državna tajna“. Istinomer joj zbog toga, po pitanju doslednosti, daje ocenu „nešto između“.