Svetski sajt hvali arhitektonsko rešenje platoa na Slaviji

Glavni gradski urbanista o platou na Slaviji. (Studio B, 20. 12. 2018. godine)
“Najposećeniji svetski sajt specijalizovan za arhitekturu – ArchDaily, napravio je reportažu o arhitektonskom rešenju novog platoa na Trgu Slavija. U tekstu se afirmativno govori o arhitektonskom rešenju ovog platoa koji se nalazi u centralnoj gradskoj zoni.”

Tekst bombastičnog naslova – “Renomirani svetski sajt hvali arhitektonsko rešenje novog platoa na Slaviji” pre nekoliko dana objavljen je na zvaničnom sajtu Grada Beograda i na sajtu Studija B. U njemu se citira izjava glavnog gradskog arhitekte Milutina Folića, koji kaže da je najposećeniji svetski sajt specijalizovan za arhitekturu – ArchDaily “napravio reportažu” o arhitektonskom rešenju novog platoa na Trgu Slavija, u kojoj se “afirmativno govori” o platou.

*
Milutin Folić / Foto: Istinomer/Zoran Drekalović

Dalje se prenosi tekst objavljen na sajtu ArchDaily, pa se, između ostalog, kaže da “plato predstavlja proširenje pešačke zone i novi javni prostor u Beogradu na kojem će moći da se održavaju događaji poput prodajnih izložbi cveća, prodaje polovnih knjiga”, ali i postavljaju štandova za brzu hranu.

“ArchDaily podseća da se pre realizacije ovog plana na lokaciji nalazio improvizovani parking, dok su ostatak prostra zauzimali uglavnom prazni prodajni štandovi. Prostor je godinama bio ograđen i jedino su improvizovani štandovi sa brzom hranom uspevali da opstanu. Arhitektonsko rešenje je bilo fokusirano na stvaranje prostora koji je pristupačniji i otvoreniji. (…) Autor teksta ističe da je dizajnom pokušano da se stvori nova topografija i otvoreni prostor unutrašnje orijentacije”, objavili su Beoinfo i Studio B.
Međutim, ukoliko se poseti pomenuti sajt, stvari izgledaju malo drugačije od onog kako ih je predstavio urbanista Milutin Folić. Na ovom sajtu za arhitekturu jeste objavljen tekst o platou na Slaviji, ali ArchDaily nije “napravio reportažu” o njemu. 
*
Foto: ArchDaily/Screenshot

Naime, tekst o platou objavljen je u rubrici “Projekti” (odeljak “Javni prostor”), gde se nalaze tekstovi sličnog sadržaja, koje su napisali upravo autori projekata (arhitekte) i to sa namerom da u što boljem svetlu prezentuju svoj rad. 

Tako se i u tekstu o platou na Slaviji navodi ko su arhitekte koje stoje iza ovog arhitektonskog rešenja (beogradski studio “4of7” i Saobraćajni institut “CIP”), lokacija, godina projektovanja, površina javnog prostora… Uz fotografije platoa na Slaviji, priložen je i tekst, koji citiraju Beoinfo i Studio B, a ispred kog je kurzivom jasno naznačeno da su “opisni tekst obezbedile arhitekte”. 
*
Foto: ArchDaily/Screenshot

Šta to znači? Sajt ArchDaily, koji mesečno poseti više od 13 miliona arhitekata, služi i kao platforma za objavljivanje raznih arhitektonskih projekata. Na njemu, naime, bilo koji arhitekta ili arhitektonska firma iz bilo kog dela sveta može da objavi svoj rad. Prethodno je potrebno da popuni i pošalje formular u kom se, pored fotografija i osnovnih podataka o projektu, od autora traži i da napiše tekst od 200 do 500 reči, kojim opisuje svoj projekat (tekst o platou na Slaviji, uzgred, ima 421 reč). 

Dakle, kao autor teksta o platou na Slaviji nije potpisan sajt ArchDaily ili neko od njegovih autora (kao na primer ovde, ovde ili ovde), već “arhitekte”, što će reći arhitekte koje su projektovale plato na Slaviji. Zbog toga za izjavu da je najposećeniji svetski sajt specijalizovan za arhitekturu – ArchDaily “napravio reportažu” o arhitektonskom rešenju novog platoa na Trgu Slavija, u kojoj se afirmativno govori o tom rešenju, Milutin Folić dobija ocenu “zloupotreba činjenica”, jer, kao što smo videli, niti je ArchDaily napravio reportažu o platou na Slaviji, niti je hvalio to arhitektonsko rešenje, već je samo objavio tekst koji je autor projekta poslao.
Istinomer je od gradskog arhitekte Folića tražio komentar u vezi sa izjavom koju ocenjujemo, upitavši ga ko je autor teksta koji je objavio ArchDaily i da li je neko iz Srbije učestvovao u njegovom pisanju. Iz njegovog kabineta stigao nam je sledeći odgovor:

“Pretpostavka je da su autori teksta bili u kontaktu sa autorima projekta. Za nas iz Grada je to veoma prijatno iznenađenje da se tekst o nekom javnom prostoru Beograda nađe na ovom portalu.”

Dakle, osim što je izbegao direktan odgovor na pitanje ko su autori teksta, Milutin Folić kaže da je i prijatno iznenađen što se tekst o nekom javnom prostoru Beograda našao na portalu ArchDaily. Oni koji posećuju ovaj sajt verovatno nisu iznenađeni time, budući da je ArchDaily do sada objavio čak 32 arhitektonska projekta iz Srbije. Među njima je i projekat Mosta na Adi, o kom je tekst objavljen u februaru 2012. godine.


Naslovna fotografija: Istinomer/Zoran Drekalović