Svakom svoji kriminalci

Državni sekretar Ministarstva pravde o sporazumu o međusobnom izručenju Srbije i Hrvatske. (Danas, 17. 12. 2009. godine)
„Srbija i Hrvatska pregovaraju o zaključenju sporazuma o međusobnom izručenju građana…“

Kako je tada objasnio Homen, ovaj vid saradnje podstaknut je organizovanim kriminalom, odnosno ubistvom hrvatskog novinara Ive Pukanića.

„To podrazumeva da jedni drugima izručujemo svoje državljane kako bi im se sudilo u toj zemlji. Nije reč samo o političkoj volji, nego o međusobnom poverenju u pravosuđe dvaju zemalja…Srbija u međunarodnim krivičnim stvarima ostvaruje najbolju saradnju sa Hrvatskom, a ta praksa bi trebalo da se proširi i na ostale države regiona.“

Danas, 17. 12. 2009. godine

Tokom 2010. godine, više puta je najavljivano potpisivanje ugovora sa Hrvatskom.

„Preduslov evropskih integracija, naročito kada je u pitanju reforma pravosuđa, jeste postojanje adekvatnih sporazuma između zemalja regiona. Kada to kažem, pre svega mislim na zemlje bivše Jugoslavije s obzirom na to da je sa ovim zemljama najživlja ta međunarodna pravna pomoć, odnosno postoji najveći broj predmeta, kako u građanskim tako i u krivičnim stvarima…“

Politika, 23. 4. 2010. godine

„Ministri pravde Srbije i Hrvatske Snežana Malović i Ivan Šimonović najavili su juče u Zagrebu skoro potpisivanje ugovora dve zemlje o izručivanju sopstvenih državljana za krivična dela organizovanog kriminala i korupcije. Šimonović je izjavio da taj sporazum ne može da bude potpisan pre ustavnih promena u Hrvatskoj budući da važeći ustav ne omogućava izručenje hrvatskih državljana drugim zemljama.“

Press, 18. 5. 2010. godine

Pitanje međusobnog izručenja državljana Srbije i Hrvatske ponovo je aktuelizovano nakon ranjavanja pripadnika zemunskog klana Sretka Kalinića u Zagrebu. Tada je Ministarstvo pravde Srbije uputilo zahtev Hrvatskoj za njegovo izručenje.

„Ministarstvo pravde Srbije i Ministarstvo pravde Hrvatske ubrzano rade na usaglašavanju teksta ugovora o izručenju kada su u pitanju krivična dela organizovanog kriminala i druga teška krivična dela, a kojim će biti predviđeno i izručenje domaćih državljana… Očekujemo da će taj ugovor biti potpisan odmah nakon što u Hrvatskoj dođe do ustavnih izmena koji će to omogućiti…“

ministarka pravde Snežana Malović, Danas, 11. 6. 2010. godine

Nedugo zatim Hrvatski Sabor usvojio je izmene Ustava, kojima je omogućeno izručenje hrvatskih državljana, osumnjičenih za najteža krivična dela.

„… Izmene će stupiti na snagu tek kada Hrvatska postane članica Evropske unije. Kada je, međutim, reč o izručenjima hrvatskih državljana Srbiji, i konkretno člana zemunskog kriminalnog klana Sretka Kalinića, ono će biti moguće odmah po potpisivanju međudržavnog sporazuma.“

RTS, 16. 6. 2010. godine

Konačno, Sporazum o izručenju svojih državljana koji se gone za krivična dela organizovanog kriminala i korupcije potpisan je 29. juna u Beogradu. Ugovor su parafirali ministri pravde Srbije i Hrvatske Snežana Malović i Ivan Šimonović, a njegova primena stupa na snagu pošto bude potvrđen u obe države.

S obzirom na to, Istinomer državnom sekretaru Homenu daje ocenu „ispunjeno obećanje.“