Sa Bosnom protiv ratnih zločina

Ministarka pravde o saradnji tužilaštava Srbije i BiH. (Srna, 29. 12. 2010. godine)
„Očekujem da će u narednoj (2011.) godini Tužilaštvo za ratne zločine Srbije i Tužilaštvo BiH potpisati sporazum koji će omogućiti razmenu dokaza u predmetima za koja su nadležna ta tužilaštva.“

Sklapanje sporazuma omogućilo bi ustupanje dokaza o krivičnim delima ratnih zločina, a trebalo bi i da reši problem paralelnih istraga i procesa koje su vođeni u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Takvim sporazumom trebalo bi da budu rešeni važni slučajevi koji su i politički opteretili odnose Bosne i Hercegovine i Srbije kao što je slučaj generala Armije BiH Jovana Divjaka.

„Ne samo Divjaka, nego i drugih, ključnih predmeta, kao što su ‘Tuzlanska kolona’ i ‘Dobrovoljačka ulica’. Znate da tu imamo u istrazi veliki broj lica, a tu je i ona priča o reviziji poternica, koja se isto tako odvija u Srbiji i u odnosu na Hrvatsku i u odnosu na Bosnu, tako da mislim da ćemo mnoge probleme, upravo ovim aktom prevazići..“

zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić, Radio Slobodna Evropa, 21. 4. 2011. godine

U maju su oba ministarstva pravde dala saglasnost za potpisivanje sporazuma, ali je već u junu glavni tužilac BiH Milorad Barašin poslao dopis kojim je stopirao potpisivanje najavljeno za jul.

„U dopisu Vladimiru Vukčeviću, tužiocu za ratne zločine Republike Srbije, Milorad Barašin obrazložio je predlog za odlaganje ‘sa žaljenjem’, navodeći da mu je Ministarstvo pravde BiH naknadno dostavilo drugo mišljenje, u kojem je izraženo neslaganje sa tekstom Sporazuma i da su predložene izmene koje suštinski menjaju raniji tekst.“

Beta, 24. 6. 2011. godine

Pregovori su nastavljeni i nakon pet meseci, a sporazum je parafiran u Sarajevu. Preostalo je još samo da se i zvanično potpiše u Briselu krajem novembra 2011. Do toga, međutim, nije došlo.

„Potpisivanje Protokola o saradnji u gonjenju počinilaca ratnih zločina između Tužilaštva BiH i Tužilaštva za ratne zločine Srbije otkazano je posle pisanog upozorenja predsedavajućeg Predsedništva BiH Željka Komšića da je jedino Predsedništvo nadležno da zaključuje međunarodne sporazume u ime BiH.
– To je u isključivoj nadležnosti Predsedništva BiH, a procedura podrazumeva odlučivanje u Savetu ministara, Predsedništvu i Parlamentu BiH, a niti jedno od ova tri tela nije konsultovano ni u jednom trenutku – rekao je Komšić.“

Glas Srpske, 30. 11. 2011. godine

S obzirom na to da je potpisivanje propalo, ali krivicom druge strane, Istinomer ministarki daje ocenu „krenuli, pa stali“.