Pomoć za Železaru

Ministar ekonomije o pomoći za US Steel. (Tanjug, 3. 11. 2011. godine)
„Vlada Srbije je u kontaktu sa rukovodstvom kompanije Ju-Es stil (U.S.Steel), i očekujem da će se naći odgovarajuće rešenje da ne bi došlo do zatvaranja te fabrike.“

Finansijski gubici poslednjih godina u Srbiji, ali i Evropi, naveli su rukovodstvo železare u Smederevu da ugasi jednu od dve peći u toj fabrici. Uprkos tome, rukovodstvo je i dalje bilo nezadovoljno, pa su usledile najave da bi moglo doći do gašenja fabrike ili otpuštanja dela radnika. Da bi se sačuvala radna mesta, lokalna vlast je najavila smanjivanje dnevne i ekološke takse.

Potom je u pomoć železari pritekla i Vlada Srbije.

„Vlada Srbije danas će, na inicijativu premijera Mirka Cvetkovića, formirati Radnu grupu za održanje proizvodnje u kompaniji Ju-Es-Stil Srbija. Cilj Vlade Srbije je da se nadje najbolje rešenje za tu značajnu kompaniju, sve zaposlene u njoj, kao i za održanje proizvodnog procesa, naveli su u Kabinetu premijera.“

Tanjug, 24. 1. 2012. godine

Samo tri dana kasnije država Srbija je otkupila Železaru Smederevo od Ju Es stila za jedan dolar jer je američka kompanija rešila da, usled krize, napusti zemlju.

„Premijer Mirko Cvetković je naglasio da je Vlada Srbije otkupila smederevsku železaru sa ciljem da očuva proizvodnju i radna mesta za više od pet hiljada zaposlenih.

U Vladi Srbije uveravaju da nemaju nameru da u dugom roku država bude vlasnik Železare, već će se tražiti strateški partner. „Bili bismo srećni kad bismo u roku od 15 dana mogli da pronađemo strateškog partnera“, dodao je premijer.“

B92, 28. 1. 2012. godine

Preduzete mere, ipak, nisu donele uspeh. U julu je i druga visoka peć stavljena na „tihi hod“. Ćirić je tada tvrdio da je to privremena mera, ali se nekoliko meseci kasnije ispostavilo da Železara potpuno staje sa proizvodnjom.

Na osnovu svega Istinomer obećanju ministra Ćirića daje ocenu „krenuli, pa stali“.