Pomoć građevini

Ministar ekonomije o vanrednim merama za pomoć građevinskoj industriji. (Blic, 1. 6. 2010. godine)
„Već smo uputili taj predlog (mera za pomoć građevinskoj industriji) Vladi, radimo ga zajedno sa Ministarstvom životne sredine i prostornog planiranja i očekujemo da bi već u četvrtak, na sednici Vlade, taj predlog mogao biti i usvojen.“

Jedna od privrednih grana koje je najžešće pogodila kriza, građevinarstvo, doživela je da joj produktivnost padne za više od 70 odsto za samo godinu dana. Zbog toga su Vlada, a zatim i Skupština Srbije, usvojile Zakon o podršci građevinskoj industriji u uslovima krize. Kako je objasnio ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, primena Zakona omogućiće otvaranje nekoliko gradilišta u zemlji i više posla.

„Zakon predviđa brže izdavanje lokacijskih, građevinskih i upotrebnih dozvola, koje će moći da izda i ministarstvo nadležno za poslove građevine.“

Blic, 17. 6. 2010. godine

Da Vlada planira još da pomogne građevincima najavio je ministar za rad i socijalna pitanja Rasim Lajić.

„Ono što Vlada čini je donošenje zakona o podsticanju građevinske industrije Srbiji, za taj program će biti izdvojeno oko 300 miliona evra. Na prvoj sednici Vlade biće odboreno prvih 13 projekata iz ovog programa.“

Blic, 8. 8. 2010. godine

Mere za pomoć građevini Vlada Srbije je usvojila polovinom septembra 2010. godine.

„Vlada Srbije usvojila je juče paket mera za podsticaj građevinske industrije. Ovim paketom, predviđeno je da Republika pomogne finansiranje 117 projekata na teritoriji Vojvodine i Beograda, ukupne vrednosti oko 10 milijardi dinara. U narednih nekoliko dana, biće odobreni projekti i za centralnu Srbiju.“

Blic, 10. 9. 2010. godine

Ono što je ministar Dinkić najavio zaista je i ispunjeno. Ne treba, ipak, zaboraviti da su mere za pomoć građevini došle sa zakašnjenjem i da je Vlada nešto tako trebalo da učini pre nego što je ta industrija doživela više nego ozbiljan potres.

Odobreni projekti

Izgradnja mosta na Savi kod Obrenovca, rekonstrukcija stadiona „Čair“ u Nišu, izgradnja i rekonstrukcija škola, stambenih i kulturnih objekata, nekoliko objekata namenjenih obrazovanju i pravosuđu. Najavljena je izgradnja sportske hale u Inđiji, nastavak radova na izgradnji Akva parka u Apatinu, adaptacija pozorišta u Novom Sadu, gradiće se vrtić u Rumi, toplana u Somboru, osnovna škola u Temerinu i Crnoj Bari, ambulanta u Hetinu, stadiona u Užicu, sportska dvorana u Kosjeriću.