Podela – loš scenario

Državni sekretar Ministarstva za KiM o podeli Kosova. (RTS, 18. 5. 2011. godine)
„Podela nije samo crtanje nove mape, to su živi ljudi. Južno od Ibra ima 65.000 do 70.000 srba i veliki broj njih bi se iselio.“

Dok je bio samo jedan od lidera Srba sa Kosova Ivanović je govorio da je podela te oblasti moguć, ali veoma loš scenario.

„Čak i ako se podela desi, to može da bude samo na Ibru, što znači da svi ekonomski resursi ostaju nedostupni…Ako do toga dođe, Srbe južno od Ibra Albanci možda ne bi ni morali da ubijaju, oni bi ili bili proterani, ili bi zbog osećaja napuštenosti od Beograda sami prebegli u Srbiju.“

Kurir, 29. 2. 2008. godine

„To deluje lako, ali je zapravo veoma komplikovano. Takozvano humanitarno preseljenje ne bi moglo da se sprovede bez rata i žrtava. Osim toga, radi se o različitim mentalitetima. Srbi s juga radije bi otišli u Srbiju ili Australiju nego na sever Kosova. Takođe, sever ne bi mogao ni da ih primi, jer nema gde. Na kraju, to bi bilo novo etničko čišćenje, ovoga puta inicirano od onog koji to predlaže.“

Kurir, 27. 3. 2008. godine

Kada je predsednik Srbije septembra 2008. u Njujorku izjavio da „sve su opcije legitimne i sve su bolje od ove u kojoj jedna strana gubi sve, a druga dobija sve“ mnogi su to protumačili kao razmatranje podele kao mogućeg rešenja kosovskog problema. Oliver Ivanović, tada već sa mesta državnog sekretara u ministarstvu za Kosovo i Metohiju, poručuje:

„Podela pokrajine je isključena iz naše politike, ali niko ne zna šta će biti za deset godina. Niko tu opciju ne pominje, niti je razmatra. To nije opcija koju zagovaraju vlada ili predsednik, to je samo teoretska mogućnost, jer pitanje statusa nije rešeno.“

Politika, 27. 9. 2008. godine

Tokom 2009. nekoliko puta se povela tema o podeli. Nekada su pokretali američke diplomate, nekada ruski zvaničnici, a Ivanović je nastavio da daje ista objašnjenja.

„Da li bi podela Kosova bila trijumf srpske realpolitike?

– Ne. Ona ne donosi stabilnost i mir. To samo koncentriše ekstremiste duž linije razgraničenja. U ovakvoj osetljivoj situaciji na Balkanu, jedna podela bi vodila mnogim drugim. Siguran sam da bi to izazvalo i egzodus 60% preostalog srpskog stanovniš tva. Svi oni koji žive južno od Ibra bi se osetili zapostavljenim i prepuštenim na milost i nemilost i to bi ih nateralo na odlazak. Takav potez bi doveo u pitanje sudbinu 60 ili 70 hiljada ljudi, takav luksuz Srbija nema i ne vidim ko bi smeo to na sebe da preuzme, a mislim da ni u međunarodnim okvirima takva ideja nije baš prisutna. Ja to, nažalost, ne isključujem.“

Borba, 2. 10. 2009. godine

U nekoliko navrata je i sam Beograd prozivan kako pokušava da „proturi“ ideju podele. Državni sekretar za KiM je to negirao napominjući kako to nije zvaničan stav Srbije.

„Ne samo zvaničan već i dominantan stav među političarima je da je podela loše rešenje i to ne podržava niko u vlasti i u opoziciji, ali ta opcija nikada nije potpuno gurnuta sa stola. Međutim, govorim u lično ime, razmena teritorija je isključena jer niko ne može i neće menjati svoje za svoje.“

Ekonomist, 4. 3. 2010. godine

„Treba povući granicu između onoga što je realno i onoga što je nerealno, a podela Kosova nije realna opcija. Insistiranje na tome može da izazove dalekosežne loše posledice po ceo region…U današnjim uslovima podela ne može proći bez rata, makar ograničenog dejstva i trajanja.“

Danas, 4. 10. 2010. godine

S obzirom na to da Ivanović ima čvrst stav o podeli Kosova Istinomer mu dodeljuje ocenu „dosledno“.