Otvorite fabriku, država će pomoći

Ministar ekonomije o podsticanju otvaranja novih radnih mesta. (Beta, 28. 4. 2010. godine)
„Oni koji budu ulagali u to područje imaće dvostruko veće podsticaje iz budžeta za svakog novog zaposlenog radnika…“

Dinkić je tada naglasio i da će poseban državni program za oživljavanje industrijskih centara Novog Pazara, Niša, Kraljeva i Zaječara Vlada usvojiti u maju. Kao što je najavljeno, Vlada je zaista tada donela Program za oživljavanje velikih industrijskih centara – Niša, Zaječara, Kraljeva i Novog Pazara, i devastiranih područja čiji je stepen razvijenosti ispod 50 odsto republičkog proseka.

„Onaj ko odluči da otvori fabriku u Nišu, Zaječaru, Kraljevu, Novom Pazaru, ili u nekom od nerazvijenih područja, dobiće od države od četiri do deset hiljada evra za svakog radnika kojeg zaposli… Vlada Srbije je, takođe na predlog Ministarstva ekonomije, usvojila i Uredbu kojom se obezbeđuju dvostruko veći podsticaji za otvaranje svakog novog radnog mesta u nekada velikim industrijskim centrima, ali i zapuštenim i nerazvijenim područjima… Sredstva su bespovratna, a uslovi koje investitor mora da ispuni jesu da mu investicija ne može biti manja od pola miliona evra, da zaposli najmanje 50 radnika i da sve obaveze iz projekta, sa kojim je konkurisao za podsticajna sredstva, ispuni u periodu od tri godine.“

RTS, 14. 5. 2010. godine

Uredbu o uslovima i načinu privlačenja direktnih investicija sprovodi Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), a njen predstavnik za odnose sa javnošću, Aleksandar Miloradović, kaže za Istinomer da„javni poziv za dodelu bespovratnih finansijskih sredstava za investicije još traje“.

„Obično broj prijava varira od 15 do 30, ponekad čak i 40. Prolaznost bude oko 50 odsto. S obzirom na to da je ovo jedanaesti krug, do sada je „prošlo 114 projekata.“

predstavnik odnosa sa javnošću SIEPA Aleksandar Miloradović, Istinomer, 6. 8. 2010. godine

Iz SIEPE su već ranije objasnili zašto je Program usmeren baš ka odabranim gradovima.

„Tri razloga su odlučila na koje će se gradove odnositi ovaj program: postojeća infrastruktura za razvoj neke privredne grane, zainteresovanost investitora i regionalizacija. Za Niš se interesuju investitori koji imaju braunfild projekte, za Kraljevo i Zaječar proizvođači auto-delova, za Novi Pazar tekstilci. Uspešnost davanja podsticaja dokazala se od 2006. godine jer smo dosad investitorima isplatili 47 miliona evra, a oni su zaposlili 17.000 radnika i uložili 635 miliona evra. Prve rezultate Programa očekujemo u drugoj polovini sledeće godine.“

predstavnik za odnose sa javnošću SIEPA Aleksandar Miloradović, Blic, 16. 5. 2010. godine

Koliko bi ovaj Program novih radnih mesta mogao da otvori, zavisi od sektora iz kojih investitori konkurišu, a nije ni broj radnih mesta osnovni kriterijum. Miloradović napominje da „radno intenzivne industrije zapošljavaju više, a nekada su za zemlju značajnije investicije sa većim transferom tehnologije ili znanja“. Kako dodaje, obično ih bude između hiljadu i dve po raspisanom konkursu.

Istinomer obećanje ministra ekonomije i regionalnog razvoja ocenjuje kao „ispunjeno“.