Novi krov za Lepenski vir

Državni sekretar o rekonstrukciji arheološkog nalazišta „Lepenski vir“. (Danas, 15. 7. 2008. godine)
„Što se tiče našeg nacionalnog budžeta, on će ovu fazu projekta podržati i mi ćemo ove godine dobiti novu zaštitnu konstrukciju koja će omogućiti da se lokalitet Lepenski vir zaista doživi na način primeren značaju koji ovo nalazište ima.“

Arheološko nalazište Lepenski vir je od 1972. godine od nepogoda štitio privremeni krov. Izrada zaštitne konstrukcije najavljivana je 2008. godine kao „najveći projekat u ovogodišnjem budžetu Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja u sektoru posvećenom turizmu“ (Danas, 15. 7. 2008. godine).

Još jedna najava radova usledila je 2010. godine.

„Zahvaljujući sumi od 2,5 miliona evra, odobrena iz NIP, arheološki lokalitet Lepenski vir bi do decembra, posle ravno 33 godine od poslednje rekonstrukcije, konačno trebalo da dobije izgled primeren nalazištu koje predstavlja kolevku evropske civilizacije i jednu od najvećih svetskih atrakcija.“

bivši ministar kulture Nebojša Bradić, Večernje novosti, 13. 9. 2010. godine

Pred kraj 2010. godine prvi radovi su bili uočljivi, a najavljeno je da će rekonstrukcija biti nastavljena.

„Prvi put, od kako je pre više od 40 godina legendarni profesor Dragoslav Srejović pronašao „Lepenski vir“, ovo arheološo nalazište sada se može sagledati u prirodnoj okolini. Iznad nalazišta je već postavljen novi polikarbonatni krov. Tako je sada ovaj lokalitet, s gornje strane, delimično, a sa prednje strane – potpuno providan! Na taj način, posetioci će steći utisak da gledaju praistorijsko naselje, upravo onakvo kako je izgledalo pre osam hiljada godina.“

arhitekta Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Siniša Temerinski, Večernje novosti, 29. 11. 2010. godine

Budući da je rekonstrukcija Lepenskog vira kasnila tri godine, a da je državni sekretar još 2008. rekao da je novac za taj posao obezbeđen kao i da je projekat spreman, Istinomer njegovo obećanje ocenjuje kao neispunjeno.

Radovi su završeni na leto 2011. godine.

„Od danas svi oni koji žele da istražuju kulturu imaju priliku da se upoznaju sa jednim od najznačajnijih arheoloških nalazišta u ovom delu Evrope.“

ministar ekonomije Nebojša Ćirić, sajt Vlade Srbije, 25. 6. 2011. godine