Ne postoje, ali im dajemo milione dinara

Ministar za lokalnu samoupravu o albanskoj nacionalnoj manjini i jugu Srbije. (B92, 31. 05. 2010. godine)
„Kritički odnos prema političkim strankama u Srbiji je daleko viši nego što je to partikularno u samim nacionalnim manjinama, one malo drugačije gledaju na svoje političke partije, nema te kritičke svesti, nema nevladinog sektora.“

Ministar kaže da na jugu Srbije nema nevladinog sektora, ali podaci na sajtu Agencije za privredne registre, preuzeti od Republičkog zavoda za statistiku, pokazuju drugačije. Na listi registrovanih udruženja i društvenih organizacija za opštinu Bujanovac nalazi se 126 organizacija, za Preševo 90, a za Medveđu 38.

Da stvar bude još neverovatnija, Marković je, u svojim ranijim izjavama, pominjao nevladin sektor tog regiona u pozitivnom kontekstu.

„…Koordinaciono telo (KT) već beleži određene rezultate, posebno u radu sa mladim ljudima i nevladinim organizacijama (NVO) na pitanju obrazovanja u Preševu, Bujanovcu i Medveđi…“

Tanjug, 05. 09. 2009. godine

Među osnovnim aktivnostima KT, na čijem je čelu ministar Marković, navodi se i „finansijska i tehnička podrška organizacijama civilnog društva, sa posebnim naglaskom na projekte i programe sa mladima, kako bi se aktivno uključili u rad lokalne samouprave i doprineli napretku svih zajednica.“ Postavlja se pitanje zašto je jedna od osnovnih aktivnosti KT usmerena na organizacije kojih, po ministru, nema.

I tu nije kraj pitanjima. Jačanje kapaciteta nevladinog sektora istaknuto kao jedan od prioriteta KT. Kako se navodi na sajtu te institucije, budžet za 2010. godinu iznosi 421.550.000 dinara i „napravljen je tako da podržava politiku KT koja ostaje usmerena na četiri osnovna prioriteta: obrazovanje, socijalna pitanja, ekonomski razvoj, kao i jačanje kapaciteta civilnog društva.“

U izveštaju Koordinacionog tela za period mart-oktobar 2009. godine navodi se da je, između ostalog, KT do oktobra 2009. godine uložilo oko 14 miliona dinara u omladinu i omladinske projekte, u civilno društvo i kao pomoć socijalno najugroženijim kategorijama. Primera radi, Koordinaciono telo je prošle godine finansiralo projekte na konkursu za realizaciju projekata udruženja građana u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa. Od planiranih 3.000.000 dinara, dodeljeno je 2.358.748,5 dinara za pet projekata (od pristiglih 25). Među organizacijama koje su konkurisale za dodelu sredstava, nalaze se, između ostalih, Community Resource Center, Organizacija za razvoj i demokratiju, Udruženje žena „Prosperiteti“, Omladinski forum za edukaciju Roma, Centar za razvoj lokalne zajednice, Centar humanitarne solidarnosti i druge.

U tom regionu postoje i NVO, sa sedištem u Beogradu, a koje imaju kancelariju na jugu Srbije, poput Inicijative mladih za ljudska prava sa predstavništvom u Preševu.

Predstavnici NVO na jugu Srbije kažu da organizacija civilnog društva na ovom području ima dovoljno, ali da je jedan od osnovnih problema to što nedovoljno komuniciraju sa institucijama, kao i sa KT. Napominju i da nisu uvek blagovremeno informisani o dodeli sredstava za projekte civilnog sektora. Navode i da se ne organizuju obuke za pisanje projekata, pa to najčešće rade same organizacije.

Da je neophodno dalje jačanje organizacija civilnog društva na ovom području nije sporno, ali Istinomer konstatuje da je, s druge strane, preoštro i netačno navoditi da civilnog sektora uopšte nema. Zbog toga Istinomer izjavu ministra ocenjuje kao neistinitu.