Naši lekari su najbolji, ali ne kao nemački

Ministar zdravlja prebacuje novinarima da nemaju dovoljno poverenja u srpske lekare. (Politika, 21.11.2008. godine)
„Mediji stvaraju utisak da su lekari ‘loši momci’ u srpskom društvu, a ja vam tvrdim da su naši lekari na listi najboljeg što Srbija ima.“

Ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljević je pre nekoliko dana operisao kičmu u Klinici „Groshadern“ u Minhenu. U saopštenju Ministarstva zdravlja navodi se „da se ministar zbog ozbiljnih problema sa kičmom, poslednjih mesec dana bez ijednog dana bolovanja lečio najpre ambulantno u Kliničkom centru Srbije, a zatim je, zbog drastičnog pogoršanja, smešten u Institut za reumatologiju“. Precizira se da je tokom lečenja predložena i operacija kičme, a Milosavljevića su kolege i prijatelji pozvali u minhensku kliniku zbog procene da li je moguća manje invazivna operacija od planirane u Beogradu. Ministar je, kako se navodi u saopštenju, „u Minhen otputovao privatnim automobilom“.

„Posle dodatnih pregleda zadržan je sa preporukom da se hitno operiše, jer svako odlaganje može dovesti do gubitka funkcije noge. Uspešno je operisan minimalno invazivnim načinom. Trošak boravka i lečenja snosi ministrova porodica.“

RTS, 24. 04. 2010. godine

Hirurg specijalista i zamenik direktora KBC „Dr Dragiša Mišović“ Moma Jakovljević kaže da u Srbiji ima dosta vrhunskih neurohirurga koji bi mogli uspešno da obave tu operaciju.

„Operacija diskus hernije nije ‘spektakularna’ i ona se kod nas radi rutinski i sa visokim procentom uspeha. Rade je naši stručnjaci na neurohirurškoj klinici, zatim na VMA i u zemunskoj bolnici. S druge strane, iako svako ima pravo da bira gde će da se leči, ipak mi govorimo o prvom čovek srpskog zdravstva. Problem kod nas je što narod lako rezonuje, pa će reći – ako ministar neće da se leči u Srbiji, nećemo ni mi.“

Press, 26. 04. 2010. godine

Naravno da svako, pa i ministar zdravlja, ima pravo da se leči na način za koji misli da je najefikasniji, ali primer iz susedstva pokazuje i da je moguć i drugačiji epilog.

„Lekciju iz etike Milosavljević bi mogao da nauči od svoje bivše slovenačke koleginice, koja je pre punih 19 godina podnela ostavku zato što je neuporedivo komplikovaniju operaciju ugradnje bajpasa poverila hirurgu u Lozani, umesto svojim stručnjacima.“

Alo, 27. 04. 2010. godine

Bez namere da sudi o zdravstvenom stanju ministra Milosavljevića, Istinomer konstatuje da je on propustio priliku da ličnim primerom potvrdi ono što je govorio, te ga ocenjuje nedoslednim.