Jeftina demokratija

Lider SNS o predlogu da se smanji broj poslanika u parlamentu. (Blic, 13. 1. 2009. godi
„Ako je to (smanjenje broja poslanika) samo priča o tome da će demokratija biti jeftinija, ako smanjimo broj poslanika, nisam za to zato što ne želim jeftinu demokratiju.“

Kada je početkom 2009. godine Demokratska stranka predložila da se broj poslanika u parlamentu smanji sa 250 na 150 lider SNS ocenio je da je to „na tako dugom štapu da o tome ne vredi razgovarati“.

Nešto kasnije Nikolićev stranački kolega ponovio je da SNS ne podržava izmenu Ustava radi smanjenja broja poslanika.

„Srpska napredna stranka Tomislava Nikolića, koga su mnogi markirali kao moguću podršku ovoj ideji, protiv je predloženih izmena, navodeći da je ideja o promeni Ustava neodgovorna i neozbiljna.“

zamenik predsednika SNS Aleksandar Vučić, Radio Slobodna Evropa, 30. 4. 2009. godine

SNS je inicijativu da se menja Ustav ocenio kao bežanje od problema.

„SNS takođe zastupa tezu da je ‘licitiranje mogućim promenama Ustava Srbije zapravo bežanje vlasti od svakodnevnih, pre svega, ekonomskih i socijalnih problema građana’.“

Večernje novosti, 4. 5. 2009. godine

A onda je godinu i po dana kasnije Srpska napredna stranka počela da prikuplja potpise za izmenu Ustava radi smanjenja broja poslanika sa 250 na 125. Nikolić je objasnio da SNS želi da državu vodi „skromno“.

„Cilj akcije je da se uredi državna administracija, pojeftini država, smanje njeni troškovi i pokaže kakav će odnos naprednjaci imati prema novcu koji im građani povere posle sledećih izbora.“

RTS, 13. 12. 2010. godine

S obzirom na to da je predsednik SNS ranije govorio protiv smanjenja broja poslanika, a da danas koristi argumente svojih protivnika zalažući se upravo za manji broj predstavnika u Skupštini Istinomer njegov potez ocenjuje kao nedosledan.