Ideš u zatvor – vrati stan

Državni sekretar ministarstva pravde o oduzimanju imovine stečene kriminalom. (Danas, 29. 05. 2009. godine)
„Neće biti izuzetaka i protiv svih koji ispunjavaju uslove po zakonu o oduzimanje imovine stečene kriminalom biće sprovedena finansijska istraga.“

Još od usvajanja Zakona o oduzimanje imovine stečene kriminalom državni sekretar u Ministarstvu pravde isticao je da će se on striktno primenjivati i da neće biti „milosti“ ni prema kome.

„Usvajanjem Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom poslata je jasna poruka da neće biti selektivne borbe protiv kriminala i niko ne može da kaže da država štiti određene kriminalce.“

Politika, 16. 07. 2009. godine

Krajem prošle godine doneta je i prva sudska odluka o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom, a reč je bila o placu zemunskog klana u Šilerovoj ulici.

U martu ove godine državni sekretar je izneo podatak da je za prvih godinu dana primene zakona privremeno oduzeto 56 objekata, više od 100 automobila i više od 2,5 miliona evra.

„Ukupna vrednost oduzete imovine iznosi nekoliko desetina miliona evra, dok se imovina koja se nalazi pod finansijskom istragom meri stotinama miliona!“

Press, 05. 03. 2010. godine

B92, 02. 03. 2010. godine

Nakon što je klupko oko Darka Šarića i njegovih nelegalnih poslova počelo da se odmotava, država je oduzela nekolicinu njegovih stanova i kuća, firmi, automobila i drugih vrednosti. Jedan deo njih prodat je na javnoj licitaciji i na taj način prikupljeno je oko sedam miliona dinara. Deo nepokretnosti dat je, u dobrotvorne svrhe, na korišćenje. Najsvežiji primer je privremeno oduzeti stan površine 120 kvadratnih metara koji je ustupljen na korišćenje Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje, za smeštaj dece koja se leče od raka i njihovih roditelja.

Ovih dana, Slobodan Homen je najavio da će i protiv bivšeg direktora „Železnica Srbije“ Milanka Šarančića biti podnet zahtev za oduzimanje imovine.

„Protiv Šarančića će biti podnet zahtev za oduzimanje imovine, imajući u vidu uputstvo republičkog javnog tužioca da se za dela koja se njemu stavljaju na teret obavezno traži finansijska istraga. Država će na taj način pokušati da umanji štetu koja je načinjena Železnicama.“

Tanjug, 24. 06. 2010. godine

Zbog toga Istinomer izjavu državnog sekretara Slobodana Homena ocenjuje doslednom.