Evo, samo što nismo izašli iz krize

Ministar ekonomije o izgledima za izlazak iz krize. (Beta, 30. 01. 2010. godine)
„Realno je da u prvom kvartalu ove godine Srbija zabeleži privredni rast i zvanično izađe iz recesije.“

Kraj prvog kvartala tekuće godine je na vidiku, pa statistički podaci već sada mogu da se uporede, ima li privrednog rasta i da li je krizi odzvonilo. Prema istraživanju ekspertskog sajta „Ekonomija.org“ Srbija je još uvek daleko od ekonomskog oporavka i na to ukazuju podaci o prikupljenim prihodima u republičkom budžetu, kao i bilansi srpskih preduzeća.

– situacija u prvom tromesečju ove godine lošija je nego u prvom tromesečju prošle godine, kada je konjuktura bila najniža. Sada je niža od tog nivoa i to znači da će trebati mnogo kreativnosti da se u dogovoru sa Medunarodnim monetarnim fondom, nađu rešenja kako da se pokrene investicioni ciklus u Srbiji.
– naplata poreza na dodatu vrednost (PDV), akciza i carina realno je smanjena za 4,3 odsto u odnosu na isti period lane i ne može se očekivati projektovani privredni rast.
– prihodi budžeta u martu iznosili su 58 milijardi dinara, izdaci 62,4 milijarde, što znači da je zabeležen deficit od 4,4 milijardi dinara.
– u odnosu na april prošle godine poreski prihodi nominalno su manji za jedan odsto, dok su realno smanjeni za 7,8 odsto što je najveći međugodišnji pad tih prihoda od juna 2009.
– cela privreda je u 2008. godini, kada je počela kriza, zabeležila gubitak od 35 milijardi dinara. Glavni element u tim gubicima su finansijski rashodi preduzeća, koji su bili oko 480 milijardi dinara. Čak 90 odsto od toga su činili rashodi po osnovu kamata i kursnih razlika.

(Ekonomija.org, 16. 04. 2010. godine)

Na osnovu ovih podataka, da se zaključiti da su Srbija i njena privreda još daleko od čupanja iz kandži krize. Možda je ministar Dinkić bio samo preveliki optimista, ali mu Istinomer za lošu procenu daje ocenu „neistina“.