Ekološka bomba u EI Niš

Generalni direktor EI Niš o uklanjanju opasnog hemijskog otpada iz kruga fabrike. (Blic, 13. 4. 2011. godine)
„Otpad bi trebalo da se bezbedno iznese za mesec dana.“

Iako se, na prvi pogled, može pričiniti kako je prošlo tek mesec dana od ovog obećanja agonija sa iznošenjem opasnog otpada iz kompanije EI Niš traje već osam meseci.

Naime, posle revizije kruga Elektronske industrije septembra 2010. pronađeno je oko pet tona opasnog hemijskog otpada, 50 tona kancerogenog galvanskog mulja i 14 kubnih metara žitke mase u bazenima za neutralizaciju. Otkriveno je i 35 kubnih metara otpadne kontaminirane ambalaže, 30 velikih boca od 80 litara koje su pod pritiskom i manja količina hemijskog otpada nepoznatog sastava. Inspekcija je tada konstatovala da je taj opasni otpad uskladišten u neadekvatnim objektima i da EI Niš predstavlja pravu ekološku bombu ukoliko bi došlo do požara.

Tada su iz Elektronske industrije poručivali kako „otpad nije toliko opasan kako neko pokušava da prikaže“ i da će „sve dislocirati do kraja (2010.) godine, jer očekujemo da nova sredstva iz Ministarstva stignu najkasnije za mesec dana“(Blic, 29. 9. 2010. godine)

No, to se nije desilo ni za mesec dana, niti kasnije, zbog propusta fabričkog rukovodstva.

„Mi smo dobili 20 miliona dinara od Fonda Ministarstva za zaštitu sredine, ali napravili smo proceduralne greške tako da smo novac morali da vratimo. Sada smo se ponovo obratili Fondu i očekujem da za mesec dana izaberemo firmu koja će to bezbedno obaviti. Većina tog materijala stoji u zatvorenom prostoru. Ono što smo mogli da učinimo jeste da svaku od lokacija pokrijemo video-kamerama.“

generalni direktor EI Niš Miodrag Stamenković, Blic, 13. 4. 2011. godine

S obzirom na to da se posle toliko vremena otrovi i dalje nalaze u krugu fabrike, Istinomer direktoru Stamenkoviću zbog neodgovornog ponašanja i praznih obećanja daje ocenu „neispunjeno“.