Bivši režim šampion samo po nezaposlenosti

 Predsednik Srbije o stopi nezaposlenosti  (Ćirilica, TV Happy, 30. oktobar 2023. godine)
“Ima jedna stvar u kojoj su šampioni, to je jedini broj koji ćete na ovoj strani da vidite da je veći, to je 25,9 nivo nezaposlenosti, dakle u tome su šampioni, a mi smo na 9,2, to je jedino u čemu su šampioni”.

Tokom svog gostovanja na televiziji Happy, predsednik Aleksandar Vučić je poredio rezultate koje je postigla Srpska napredna stranka od kada je na vlasti i rezultate “bivšeg režima”. Dok je ispisvao brojke koje “dokazuju” kako aktuelna vlast ima znatno bolje ekonomske rezultate od one koja je državu vodila pre SNS-a dramatično je istakao da ima jedna stvar u kojoj je bivši režim “uspešniji”.

“Ima jedna stvar u kojoj su šampioni, to je jedini broj koji ćete na ovoj strani da vidite da je veći, to je 25,9 nivo nezaposlenosti, dakle u tome su šampioni, a mi smo na 9,2, to je jedino u čemu su šampioni”, rekao je predsednik.

Izvor: Screenshot / Happy

Stopa nezaposlenosti i zaposlenosti je često tema manipualcija političkih aktera, a sem što ne iznose potpuno precizne brojke, porede neuporedivo.

I ovog puta predsednik je izostavio da kaže važnu činjenicu. Naime, Vučić nije rekao  da je u međuvremenu metodologija merenja nezaposlenosti više puta menjana, pa da se stopa nezaposlenosti od pre desert godina i sada ne mogu upoređivati. Takođe, brojka o stopi nezaposlenosti koju je izneo predsednik Vučić, sama za sebe ne znači mnogo, akoje stavimo van konteksta, mimo drugih podataka i faktora.

Prema definiciji Republičkog zavoda za statistiku, nezaposlena lica su ona lica (starosti 15–74 godine) koja nisu obavljala nijedan plaćeni posao u posmatranoj sedmici, aktivno su tražila posao tokom četiri sedmice koje su prethodile posmatranoj sedmici, i u mogućnosti su da počnu da rade u roku od dve sedmice nakon isteka posmatrane sedmice.

Stopa nezaposlenosti predstavlja udeo nezaposlenih u radnoj snazi (zaposleni i nezaposleni).

Nezaposlenima su se 2012. godine smatrale osobe koje nisu obavljale nijedan plaćeni posao, niti su imale posao sa kojeg su odustvovali i na koji su mogle da se vrate nakon odsustva. Takođe, u odnosu na posmatranu sedmicu, nisu tražile posao četiri sedmice ranije ili da su ukoliko bi im posao bio ponuđen, počeli da rade u roku od dve nedelje. Oni koji su se 2012. godine smatrali nezaposlenim su i osobe koje nisu aktivno tražile posao, jer su našli posao na kom treba da počnu da rade najkasnije tri meseca od posmatrane sedmice.

Izvor: Republički zavod za statistiku

I u samoj Anketi o radnoj snazi Republičkog zavoda za statistiku  instrumenta za praćenje kretanja na tržištu rada, uz pomoć kog se registruju demografske i socioekonomske karakteristike stanovništva starijeg od 15 godina, naglašeno je da podaci iz 2021. godine ne mogu da se porede sa ranijim godinama.Anketa o radnoj snazi, koju objavljuje Republički zavod za statistiku.

Izvor: Republički zavod za statistiku

Pored toga, i broj koji je napisao predsednik 25,9, već je početkom 2021. godine izneo i ministar finansija Siniša Mali. Ipak, prema Anketi o radnoj snazi za 2012. Republičkog zavoda za statistiku, stopa nezaposlenosti u toj godini iznosila je 24,6 odsto, a ne 25,9 odsto kao što Mali tvrdi.

I to nije bio prvi put da predstavnici SNS “maše” stopu nezaposlenosti iz 2012. godine (Aleksandar Vučić je kao premijer netačno tvrdio da je ona iznosila 26,5 odsto), ali i da tu cifru porede sa stopama nezaposlenosti iz godina nakon njihovog dolaska na vlast ne bi li podaci o padu nezaposlenosti zvučali bolje.

Izvor: RZS

Problem je, međutim, što ti podaci nisu uporedivi. Kao što je Istinomer više puta pisao, anketa o radnoj snazi 2012. je rađena dva puta, a od 2014. četiri puta godišnje. Dakle, metodologija je više puta menjanja, poslednji put u januaru prošle godine, pa stoga ne bi trebalo porediti brojke dobijene u istraživanjima koja su se sprovodila na različit način.

Zbog svega navedenog, promene u samoj metodologiji, kao i pogrešnom broju koji je izneo predsednik Aleksandar Vučić, tvrdnju da je bivši režim šampion kada se tiče nezaposlenosti, jer je tada iznosila 25,9, a sada 9,2, ocenjujemo kao zloupotrebu činjenica.