Video u kome ukrajinski funkcioner priznaje umešanost Kijeva u teroristički napad u Moskvi – digitalno je izmenjen

Viralni video snimak, u kom sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Aleksej Danilov navodno priznaje umešanost Kijeva u teroristički napad digitalno je manipulisan korišćenjem deepfake tehnologije.
Digitalno izmenjen snimak ukrajinskog funkcionera
Izvor: Centar za suzbijanje dezinformacija/X/Printscreen
  • Društvenim mrežama kruži snimak Alekseja Danilova (sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine) u kome on navodno priznaje umešanost Ukrajine u teroristički napad u Moskvi.
  • Snimak je manipulisan korišćenjem veštačke inteligencije – deepfake-a.
  • Ovo je još jedan primer dezinformacija  u Rusiji.

U prvim satima od nedavnog terorističkog napada u Moskvi, društvene mreže su postale glavni poligon za širenje neproverenih informacija i narativa o ovom terorističkom činu. Jedan od dominantnih manipulativnih narativa koji je kružio u prethodnom periodu, favorizovao je ukrajinsko poreklo napadača.

Društvenim mrežama kruži video u kom, navodno, sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Aleksej Danilov, priznaje umešanost Kijeva u teroristički napad na moskovsku Krokus koncertnu dvoranu.

Video snimak koji je navodno deo programa ukrajinske televizije „60 Minut” proširio se različitim proruskim Telegram kanalima.

Telegram poruka sa izmenjenim snimkom ukrajinskog funkcionera
Izvor: Telegram/Printscreen

Analiza viralnog video snimka, pak, nedvosmisleno pokazuje da snimak nije autentičan.

Naime, u pitanju je deepfake sadržaj montiran iz dva odvojena intervjua sa Aleksejem Danilovim i šefom Ukrajinske vojne obaveštajne službe Kirilom Budanovom.

 

 

Povodom neautentičnosti video snimka oglasio se i Centar za suzbijanje dezinformacija, odeljenje ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu, tvrdeći da je video koji cirkuliše izmenjen i da je odgovornost za širenje snimka na TV kanal NTV.

Objava Centra za borbu protiv dezinformacija iz Ukrajine na mreži X
Izvor: X/Printscreen

Sem video zapisa, dodatni element manipulacije je i njegova audio komponenta – glas Danilova je generisan uz pomoć veštačke inteligencije.

ElevenLabs, softverska kompanija specijalizovana za generisanje glasovnog sadržaja uz pomoć veštačke inteligencije analizirala je audio sadržaj iz spornog snimka objave i zaključila da je „veoma verovatno” da je audio datoteka generisana korišćenjem njihovog proizvoda.

rezultat analize programa ElevenLabs
Izvor: ElevenLabs/Printscreen

Kombinovani snimci potekli su sa Jutjub kanala Mi – Ukrajina i Jutjub kanala Ukrainska pravda.

Dodatno, u ukrajinskim medijima nismo pronašli nijedan izveštaj u kom Danilov priznaje umešanost Ukrajine u masakr.

Teroristički napad kao povod za rusku propagandu

Prema rečima sekretara Saveta bezbednosti Rusije Nikolaja Patruševa, iza terorističkog napada na koncertnoj sali Krokus siti hola nije ISIS, već Kijev.

Državni Telegram kanal ZhS Premium je 27. marta 2024. godine, lažno izvestio da austrijski novinari tvrde da su tragovi terorizma u Krokusu doveli do Ukrajine.

Vladimir Putin je tokom televizijskog obraćanja rekao: „Znamo da su zločin počinile ruke radikalnih islamista... Želimo da znamo ko ga je naredio”.

Najviši ruski zvaničnici direktno su optužili Ukrajinu i Zapad da su umešani u smrtonosni napad na koncertnu dvoranu u Moskvi, nakon što je odgovornost preuzela grupa Islamska država (IS).

Putinova retorika je usmerena na to da napad ima veze sa Ukrajinom i naglašava da Zapad koristi Ukrajinu za borbu protiv Rusije.

 

Činjenice i teorije o napadu

 

U petak, 22. marta dogodio se teroristički napad u Krocus City Hall – koncertnoj dvorani na periferiji Moskve.

Naoružani napadači u borbenoj uniformi zapalili su punu koncertnu dvoranu i detonirali eksploziv u napadu sa smrtnim ishodima.

Broj žrtava u ovom terorističkom napadu, za sada, isnosi 150.

S obzirom na odnose između dveju država – Rusije i Ukrajine, napad na koncertnu halu je proizveo brojne spekulacije o napadačima i naručiocima ovog dela.

Predsednik Rusije, Vladimir Putin je kasnije izjavio da uprkos umešanosti jednog islamskog entiteta u napad, mora da se sprovede dalja istraga kako bi se utvrdio nivo umešanosti drugih aktera, poput Ukrajine.

S druge strane, izvori u ukrajinskim specijalnim službama rekli su za Kijev post da je Kremljin spreman da formalno optuži Vasila Malijuka, šefa Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), da je organizovao napad na Krokus. 

Četvorica osumnjičenih u terorističkom napadu su identifikovani i svi podaci o osumnjičenima se mogu naći na Telegram kanalu Baza, prenosi Ruski nezavisni medij The Insider.

Svi su državljani Tadžikistana, a u međuvremenu Islamska država preuzela je odgovornost za masakr u Moskvi. U saopštenju objavljenom na Telegramu, teroristička grupa je rekla da je „napala veliki skup… na periferiji ruske prestonice Moskve”.

Objava na mreži X o tome da ISIS preuzima odgovornost za teroristički napad
Izvor: X/Printscreen

S jedne strane i Sjedinjene Američke Države (SAD) su upozorile Moskvu na potencijalne pretnje u danima pre nego što su napadači upali u koncertnu dvoranu, ali je Vladimir Putin odbacio savet kao „provokativan“, prenosi CNN.

Ukrajina je negirala bilo kakvu umešanost u napad.

„Ukrajina nikada nije pribegla upotrebi terorističkih metoda”, napisao je, savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak u objavi na mreži X. Podoljak je rekao da veruje da će Rusija iskoristiti napad da opravda sukob koji je u toku i pojača operacije kao deo „vojne propagande”.