Video kolone vozila na granici sa Gazom je iz 2021. godine

Dok ugroženom stanovništvu zarobljenom u pojasu Gaze pristiže prva humanitarna pomoć od 7. oktobra — društvenim mrežama kruži snimak u kojem se tvrdi da „Izrael preti da će bombardovati Egipat” ukoliko pomoć pređe granicu sa Gazom. Ovaj video je, međutim, star najmanje dve godine.
Izvor: Facebook / Screenshot

U snimku koji se — u kontekstu eskalacije oružanog sukoba u pojasu Gaze između Hamasa i Izraela — proširio društvenim mrežama X, Telegram i Fejsbuk, vidimo kolonu vozila u zastoju na egipatskoj granici.

Viralni video bi, sudeći po opisu objave, trebalo da prikazuje međunarodnu humanitarnu pomoć kojoj izraelske vlasti, na egipatskoj granici, odbijaju ulazak u pojas Gaze.

Izvor: Facebook / Screenshot

Tekst objave navodi sledeće:

Međunarodna pomoć čeka ulazak u Gazu na egipatskoj granici. Izrael odbija da dozvoli Gazi da primi humanitarnu pomoć iz Egipta i preti da će ih bombardovati ako im vozila probiju put. Vozila hitne pomoći i vozila humanitarne pomoći čekaju ispred granične postaje na egipatskoj strani kako bi pristupili Gazi. 

Međutim, obrnuta pretraga ključnih frejmova i ovog puta pokazala je da snimak nije iz oktobra 2023. godine.
U pitanju je video koji datira od najkasnije 2021. godine, te se ni na koji način ne može staviti u kontekst trenutnog izraelsko-palestinskog sukoba.

Originalni snimak pronašli smo u sklopu izveštaja izraelske televizije N12 emitovanog 28. juna 2021. godine. U videu se prikazuje gužva na graničnom prelazu Salah al-Din koji povezuje Egipat i pojas Gaze.

Izvor mako.co.il

Kontekst je, pak, posve drugačiji.

Sudeći po navodima sa izraelskog portala Mako, snimak star više od dve godine pokriva temu izostanka nadzora na prelazu iz Egipta u Gazu kojeg su nazvali „ahilivom petom” inače veoma stroge inspekcijske kontrole, poput one na izraelskoj granici Kerem Šalom.

S obzirom na vreme svog nastanka, sporni video se ne može staviti u kontekst aktuelnog sukoba Hamasa i Izraela — baš kao što je to bio slučaj sa brojnim snimcima i fotografijama koji su bili predmet analize Istinomera od početka oktobarskih sukoba na Bliskom istoku.