U Nemačkoj nije otkriven bunker sa zarobljenom decom

Suprotno tvrdnjama koje ovih dana cirkulišu na Fejsbuku, u Nemačkoj nije nedavno otkriven bunker u kojem su pronađena zatočena deca. Fotografija koja se deli na mrežama prikazuje nekadašnji bunker vlade Nemačke koji je danas pretvoren u muzej.
Izvor: Zidojče cajtung/Screenshot

Na Fejsbuku se raširila tvrdnja da je u Nemačkoj otkriven navodni „bunker u kojem su pronađena zatočena deca”. U pojedinim objavama navodi se da je „otkriveno 600 leševa”. Uz spornu tvrdnju deli se i fotografija koja navodno prikazuje unutrašnjost bunkera.

Izvor: Screenshot/Facebook

Pretraga ključnih reči iz sporne objave, međutim, nije pokazala nikakve relevatne rezultate. Mediji nisu skoro izvestili o navodnom bunkeru u kojem su pronađena deca. 

Na fotografiji koja se deli jeste bunker, ali radi se o nekadašnjem utočištu za bivšu vladu Nemačke. Nemački mediji su tokom proteklih godina u više navrata pisali o bunkeru i u tekstovima objavili fotografiju kojom se sada manipuliše na Fejsbuku. Autor fotografije je nemačka novinska agencija Deutsche Presse-Agentur” (dpa).

„U slučaju nužde, bivši vladin bunker u blizini Bad Nojenar-Arvajlera bio bi utočište za vladu u Bonu. Tokom Hladnog rata, 3.000 važnih zvaničnika iz Bona, udaljenog oko 30 kilometara, trebalo je da bude dovedeno na sigurno ovde u slučaju napada. Bunker je 1997. godine napušten i veći deo je demontiran. Danas je sačuvan samo mali deo, ovo posebno poglavlje nemačke istorije otvoreno je za posetioce već pet godina”, objavio je nemački medij Welt” u martu 2013. godine.

Izvor: Welt/Screenshot

Nemački medij Zidojče cajtung”, u tekstu iz septembra 2019. godine, navodi: „U bunkeru bivše vlade u blizini Bad Nojenar-Arvajlera, postojala je plenarna sala, 936 spavaćih soba, 897 kancelarija, štamparija, frizerski salon, radionice, govornice, telefoni sa okretnim stolom; u slučaju nestanka struje: 10.000 sveća”.

Izvor: Zidojče cajtung/Screenshot

Naslovna fotografija: Zidojče cajtung/Screenshot