Teški metali i kemtrejlsi – renesansa jedne od upornijih teorija zavere

Na mrežama se deli video snimak hrvatskog magistra fizike Božidara Kemića koji iznosi teorije zavere o kemtrejlsima i zaprašivanju.
Fizičar Božidar Kemić o teškim metalima i navodnim kemtrejlsima
Izvor: YouTube/Screenshot

  • Na TikToku, a zatim i na Fejsbuku pojavio se snimak u kom Kemić u podkastu „Mrežnica” iznosi teorije zavere da nas „zaprašuju” civilni avioni „teškim metalima”. Pored snimka gostovanja smenjuju se različiti snimci aviona i kontrejlsa (vodena para), ali stoji naznaka da se radi o „kemtrejlsima”.
  • U vezi sa spornim tvrdnjama u objavama razgovarali smo sa docentom dr Konstantinom Ilijevićem sa Hemijskog fakulteta u Beogradu, koji je rekao za Istinomer da „ne postoji dokaz da je ikada iko to uradio (zaprašivanje), a ako i postoji zaprašivanje uslovno rečeno, to je onda od zagađenja kojem mi doprinosimo kao čovečanstvo, odnosno mi stvaramo veće koncentracije elementa (spomenute u analizi IBT-a) u odnosu na prirodne”.
  • Ove objave ocenjujemo kao teoriju zavere.

 

Na društvenoj mreži Fejsbuk kruži objava u kojoj hrvatski fizičar iznosi tvrdnje o „kemtrejlsima”, „teškim metalima” koji se navodno nalaze u njima, kao i to da civilna avijacija učestvuje u „zaprašivanju”, ali i da postoje „potvrde” neimenovanih pilota

Objavu smo pronašli na profilu „Istina Istina” na kom se često mogu naći dezinformacije.

„Rekao mi je jedan čovek, bivši pilot MiG-a, sada je u penziji, a koji ima dva prijatelja koji su aktivni u civilnoj avijaciji, dakle koji rade za civilne firme i koji su mu priznali da to rade – da nas zaprašuju nekim čudnim aerosolima – ali naravno ne mogu da pričaju o tome jer su ucenjeni. To je najdirektnija potvrda koju do sada imam”, rekao je Kemić u podkastu „Mrežnica” iz kog je isečen deo gostovanja i postavljen na Fejsbuk i druge društvene mreže.

Pored toga, spominje i da je zaprašivanje navodnim kemtrejlsima „masovna pojava” i da se navodno potpisuju ugovori o poverljivosti podataka (Non-Disclosure Agreements ili NDA na engleskom), kako ne bi iznosili informacije javno.

Fejsbuk objava o teškim metalima i kemtrejlsima
Izvor: Facebook/Screenshot

Originalni snimak potekao je sa TikTok naloga Svjesni_um”, na kom je pregledan preko 78 hiljada puta.

U video snimku na Fejsbuku i TikToku ekran je podeljen na dva dela, tako da se na donjem delu vidi gostovanje fizičara u podkastu „Mrežnica” od pre četiri meseca, dok na gornjem mogu da se vide u nizu različiti snimci aviona i njihove unutrašnjosti/enterijeri, ali i animacija koja ilustruje različite hemijske elemente u materiji koja se stvara u atmosferi radom motora aviona — sugeriše se da se „teški metali” nalaze u navodnim kemtrejlsima. 

Fizičar Božidar Kemić, predsednik Instituta za Bio i Tehnosferu (IBT), dotakao se i preliminarnih analiza te organizacije iz 2022. godine. 

U pokušaju da nađemo ovaj dokument videli smo da je sajt ove organizacije nedostupan, te linkovi ka izveštaju ne funkcionišu. Međutim, tu analizu smo pronašli na YouTube kanalu „Croatia sky” koji objavljuje različite snimke neba u Hrvatskoj i navodne kemtrejlse, a koji se u još desetak snimaka referiše upravo na Institut za Bio i Tehnosferu.

IBT na YouTube kanalu Croatian sky
Izvor: YouTube/Screenshot

U analizi IBT-a, između ostalog, pominje se i 20 teških metala koji se navodno nalaze u „kišnici”, kao i njihove koncentracije, koje fizičar Božidar Kemić u snimku povezuje sa „kemtrejlsima

Kako je navedeno u njihovom dokumentu, uzorke kišnice dobili su iz Splita, Zagreba i Bjelovara — uzorak iz Splita je bio suv, sa površine auta, navode, tako što je osoba „sastrugala prašinu plastičnom karticom”, dok su ostala dva bila u tečnom stanju iz staklenih posuda.  

U dokumentu piše i da su rezultati pokazali prisustvo sledećih elementa: aluminijum, gvožđe, cink, mangan, barijum, stroncijum, olovo, nikl, bakar, hrom, kobalt — o drugim otrovima mogli smo da čujemo u Iks objavi a to su arsen, kadmijum, plesan, mikoplazma, etilen-dibromid, cezijum, titanijum, “submikronske čestice nepoznatog porekla”, polimerna vlakna, uranijum i žive bakterije neidetifikovanog porekla. 

Screenshot analize kišnice IBT-a na YouTube-u
Izvor: YouTube/Screenshot

U vezi sa tvrdnjama o teškim metalima razgovarali smo sa dr Konstantinom Ilijevićem, docentom na Hemijskom fakultetu u Beogradu, koji je rekao da je ova analiza samo „konstatovala da su elementi, koji su očekivano tu, i prisutni.

„Navedeni elementi se prirodno nalaze u velikoj količini u prašini (ima ih i u stenama). Aluminijum i gvožđe su treći i četvrti najzastupljeniji hemijski element u Zemljinoj kori, a posmatrajući samo metale to su prvi i drugi najzastupljeniji elementi. Što se tiče ostalih elemenata, mangan i cink su biogeni elementi koji treba da se nađu u ishrani, te da nema logike da neko iz malicioznih razloga namerno povećava njihovu koncentraciju veoma skupim raspršivanjem iz vazduha”, rekao je dr Konstantin Ilijević u vezi sa elementima koji se navode u analizi IBT-a.

U spornom videu fizičar Kemić spominje i „uzorke iz Bosne”, koje je navodno poslao na analizu advokat Mirnes Ajanović, predsednik BOSS-Bosanske stranke. Reč je o, kako Ajanović navodi u objavi na Fejsbuku, uzorku posle „saharske kiše” u kojoj je bio prisutan saharski pesak i koji je pokazao prisustvo teških metala (koje spominje i fizičar Kemić). Analize iz BiH se spominju i u analizi IBT-a iz 2022. godine.

Šta je zaista uzrok zagađenja?

„Prašina se nalazi i u pustinjama kao što je Saharska pustinja, a ono što je sa naučnog aspekta utvrđeno je da vetar može da podigne tu saharsku prašinu i da je prebaci na drugi kontinent — to je nešto što je bitno za prirodne cikluse jer nosi i neke nutrijente, na primer, gvožđe koje je bitno za biljke i planktone kako bi mogli da se razvijaju… Dešava se da saharska prašina pređe preko Mediterana do nas, što izgleda tako što umesto da nam kiša opere auto on izgleda još prljavije, jer je kiša imala određenu količinu te prašine —što je ekstremni slučaj. Inače te prašine ima prirodno kod nas i kad ne duvaju vetrovi sa saharskom prašinom, vetar može da podigne prašinu koja je i prirodno prisutna kod nas, a u atmosferi uvek ima neka količina prašine”, rekao je o saharskoj prašini dr Konstantin Ilijević u razgovoru za Istinomer.

O stvarnom zagađenju, odnosno suspendovanim česticama (PM česticama) koje su uzrok povećane koncentracije spornih elemenata iz sporne analize, Ilijević je rekao:

„Poznato je da čovečanstvo, pogotovo u gradovima i industrijiskim sredinama, izbacuje veliku količinu te prašine, odnosno suspendovanih čestica (PM čestica). Najveća količina tih PM čestica nastaje sagorevanjem fosilnih goriva, što može da se primeti u Beogradu na primer tokom zime kada se više nego leti sagorevaju fosilna goriva.”

Što se tiče teorija zavere o “kemtrejlsima”, docent dr Konstantin Ilijević kazao je da za to „ne postoji dokaz da je iko ikada uradio”.

„Ne postoji dokaz da je ikada iko to uradio. Ako i postoji zaprašivanje uslovno rečeno, to je onda od zagađenja kojem mi doprinosimo kao čovečanstvo, odnosno mi stvaramo veće koncentracije elementa (spomenute u analizi IBT-a) u odnosu na prirodne. Ovo se pogotovo može videti u mestima gde se vrši prerada metala, kao na primer u Boru i Smederevu, kao i mesta gde se nalaze termoelektrane”, objašnjava Ilijević.

Inače, saharski pesak se povezivao u konspiracionim krugovima i ranije sa „zaprašivanjem”.