Snimak ne prikazuje lažiranje ratnih scena između Palestine i Izraela

U jeku sukoba između Izraela i Palestine proteklih dana, na društvenim mrežama ponovo svedočimo zloupotrebi snimaka sa filmskog seta u cilju fabrikovanja dokaza da je „rat lažiran”.
Canva
  • Na Fejsbuku se deli snimak dečaka koji naizgled povređen leži na zemlji okružen filmskom ekipom, uz tvrdnje da prikazuje „režiranje rata između Palestine i Izraela”.
  • Video je nastao 2022. godine tokom snimanje palestinskog filma zasnovanog na istinitoj priči o hapšenju trinaestogodišnjeg Palestinca Ahmeda Manasre.
  • Objave na Fejsbuku su obmanjujuće. Netačan opis prati zloupotrebu vizuelnog sadržaja.

Snimak dečaka koji leži na zemlji sa savijenom nogom i naizgled krvari dok ga filmska ekipa priprema za snimanje, deli se na društvenim mrežama uz tvrdnje da prikazuje „režiranje rata između Palestine i Izraela poput filma”.

Izvor: Screenshot / Facebook

Video snimak ne dokazuje navodno „fabrikovanje ratnih scena”. Snimak je nastao 2022. godine tokom snimanja kratkog filma, zasnovanog na istinitoj priči o Ahmedu Manasri (13), dečaku iz Palestine koji je u zatvoru od 2015. godine zbog pokušaja ubistva.

Video kojim se manipuliše na društvenim mrežama prvobitno je objavljen na TikTok nalogu „awawdehproduction” (iako u opisu profila piše samo ime „Mohamad awawdeh”, ostali video snimci sa naloga ukazuju da je to verovatno profil jednog od kamermana sa filmskog seta koji se pojavljuje na spornom videu). Na istom TikTok nalogu objavljen je još jedan video snimak sa istog filmskog seta koji prikazuje istu scenu iz drugog ugla.

Povezan sadržaj

Ono što vidimo na snimcima su scene sa snimanja filma „Empty Place” („Prazno mesto”) koji je režirao palestinski reditelj Awni Eshtaiwe. 

Sporan video koji kruži na društvenim mrežama prikazuje filmsku rekonstrukciju stvarnog događaja iz oktobra 2015. godine, kada su mediji širom sveta preneli uznemirujući snimak na kojem se vidi 13-godišnji Ahmed Manasra, palestinski dečak iz Beit Hanine u severnom Jerusalimu, sa iskrivljenim nogama, kako krvari nakon što ga je udario automobil. Video je snimljen nekoliko minuta nakon što su dva Izraelca izbodena nožem ispred prodavnice. Izraelska policija optužila je Manasru i njegovog 15-godišnjeg rođaka, koji je ubijen vatrenim oružjem, da su oni izvršili napade. 

Scena sa povređenim dečakom iz filma „Empty Place” može se pogledati na ovom snimku sa Jutjuba.

Reditelj Eshtaiwe potvrdio je za „Rojters” da je video snimak koji kruži internetom nastao tokom snimanja njegovog kratkog filma.

Sporan video snimak delio se i ranije na društvenim mrežama uz tvrdnje da je reč o „anti-izraelskom propagandnom videu”, te da „Palestinci lažiraju scene ubistava koristeći glumce”, o čemu su pisali „Rojters”, „France 24” i „Knack”.

***

Ahmad Manasra uhapšen je 2015. godine, a u vezi sa napadom nožem u Jerusalimu i ranjavanjem dvojice Izraelaca, starih 20 i 13 godina. Iako su izraelski sudovi utvrdili da Ahmad nije učestvovao u ubodima nožem, on služi kaznu od devet i po godina zbog pokušaja ubistva, navodi „Amnesty International”.

Ahmadovog 15-godišnjeg rođaka Hasana ubio je izraelski civil, dok je Ahmada pretukla rulja i pregazio izraelski vozač, zbog čega je zadobio prelom lobanje i unutrašnje krvarenje. Video na kojem 13-godišnji Manasra krvari na zemlji i moli za pomoć, a posmatrači viču i psuju na njega, govoreći mu da „umre”, kao i snimak Manasre kako prolazi kroz izuzetno surovo izraelsko ispitivanje nakon incidenta, izazvali su osudu i gnev javnosti, izvestila je „Al Džazira”.

„Manasra je izdržao nekoliko perioda produženog boravka u samici, čime je grubo prekršeno međunarodno pravo”, ističe „Amnesty International”. Nezavisni izraelski klinički psiholog mu je 24. oktobra 2021. godine dijagnostikovao ozbiljna psihijatrijska stanja (šizofreniju i depresiju), za koja se navodi da su se razvila nakon njegovog pritvora.

Povezan sadržaj

Okružni sud u Beeršebi odbio je žalbu Manasre za prevremeno puštanje na slobodu iz medicinskih razloga u leto 2022. godine. Lokalna i međunarodna tela, uključujući Evropsku uniju i Ujedinjene nacije, tada su pozvali na njegovo momentalno oslobađanje.

Advokati i lekari kažu da je Manasra bio izložen „zlostavljanju, višestrukom fizičkom, psihičkom i socijalnom mučenju, uključujući lišavanje održavanja porodičnih veza, poseta i komunikacije sa roditeljima i braćom”.

Prema poslednjim informacijama, Izraelski okružni sud je u septembru ove godine odložio zakazano ročište o produženju samice Ahmada Manasre, jer je 21-godišnjem Palestincu koji je u izolaciji od novembra 2021. godine, bilo previše loše da bi prisustvovao.