Snimak iz video-igre lažno prikazan kao rušenje indijskog aviona
Snimak koji navodno prikazuje obaranje indijskog aviona Rafal od strane pakistanske vojske nije autentičan — reč je o simulaciji iz video-igre.

- Na društvenim mrežama kruži snimak navodnog obaranja indijskog aviona Rafal tokom sukoba s Pakistanom.
- Video zapravo potiče sa YouTube kanala specijalizovanog za sadržaje iz video-igara.
- Video ne prikazuje stvarni događaj – reč je o simulaciji iz video-igre.
- Objave ocenjujemo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja.
U jeku eskalacije sukoba između Indije i Pakistana zbog Kašmira, društvenim mrežama počeo je da kruži video uz opis: „Pao prvi indijski Rafal“. Video prikazuje kako borbeni avion, zahvaćen dimom, pada u more, dok je preko snimka dodat tekst na engleskom jeziku: „Pakistan oborio indijski Rafal“.
Snimak je preuzet sa trenutno deaktiviranog TikTok nalogu „talk_loop“, na kom su ranije objavljivane dezinformacije u vezi sa različitim oružanim sukobima i vremenskim nepogodama.
Obrnuta pretraga ključnih kadrova vodi do originalnog snimka sa YouTube kanala „BeamNG Crash Point“, na kom je objavljen 6. maja 2025.
U opisu videa stoji da sav kreiran sadržaj ne prikazuje stvarne događaje već da je „isključivo fiktivan i namenjen samo u zabavne svrhe“, te da da snimak „nije ni dokumentarni niti informativni sadržaj“.
Dalje, analiza videa jasno ukazuje na nekoliko spornih detalja. Vizuelni elementi su previše „digitalizovani“ — osvetljenje, detalji i teksture podsećaju na grafiku iz simulacionih video-igara.
Takođe, takozvani POV (point-of-view) igrača u snimku deluje kao da lebdi te prati pad aviona iz, u realnosti, nemoguće perspektive za snimatelja – što je još jedan indikator da je u pitanju digitalna simulacija.
Zvuk je dodatni znak da snimak nije autentičan. U njemu se čuju nerealno jasni zvuci motora i eksplozija, bez pozadinskog ambijentalnog šuma, a u jednom trenutku se čuje i generički digitalni glas karakterističan za vojne video-igre.