Porast obolelih od raka u SAD tokom pandemije se nije desio, niti su kovid vakcine uzrok

Poslednjih nedelja se na društvenim mrežama proširila tvrdnja da su vakcine uzorkovale drastičan porast slučajeva raka u SAD. Tamošnji onkolozi, radiolozi i statističari, međutim, navode da nije došlo do dramatičnog porasta stope raka u periodu uvođenja kovid vakcine, kao i da ne postoje nalazi da vakcine izazivaju bilo koju vrstu malignih tumora.
Foto: Canva

Tvrdnje da se broj obolelih od raka povećao 20 puta (ili za čak 143 odsto) od uvođenja kovid vakcina u decembru 2020. godine — ne precizirajući tačno o kojem obliku onloloških pacijenata se radi — nemaju osnova u realnim podacima niti u istraživanjima koja su sprovedena tokom pandemije.

„Toliki porast, za tako kratak vremenski period, bio bi nedvosmisleni istorijski rekord”, navodi dr Arif Kamal iz Američkog društva za rak. Kamal ipak ističe da on, ali ni njegove kolege iz drugih onkoloških centara u SAD, nisu zabeležile pomenuto povećanje obolelih od raka.

Da ova tvrdnja nije tačna potvđuje i profesor radiologije na Univerzitetu Jejl, Hauard Forman. „U slučaju [povećanja dijagnoza], logično bi bilo da su onkološke klinike preplavljene pacijentima. Međutim, zaista nema dokaza da je to slučaj”, ističe profesor Forman za USA Today.

Dostupni podaci o stopi incidence raka u SAD se odnose na 2018. godinu. Međutim, pojedine savezne američke države vrše sistem nadzora u realnom vremenu, te, upitani o ovim podacima za 2020. i 2021, stručnjaci iz 15 američkih zdravstvenih odeljenja kažu da iako se podaci još prikupljaju, nije bilo primetnih skokova u njihovim državama od perioda uvođenja vakcina protiv kovida.

Prema rečima eksperata iz organizacije Meedan’s Health Desk, „nema dokaza u kliničkim ispitivanjima vakcine protiv kovida i u kontrolisanim naknadnim podacima koje bi povezale odobrene kovid vakcine sa povećanim rizikom od dobijanja raka”.

„Zapravo, većina naučnika uočava smanjenje incidencije raka“, navodi se iz ove istraživačka inicijative, kao i da „procene sugerišu da je najmanje 20 odsto ljudi moralo da odloži medicinsku negu i lečenje tokom pandemije, uključujući adekvatno dijagnostikovanje kancera”.

Stručnjaci su saglasni da je pažnju sa vakcina potrebno usmeriti na odlaganja pravovremene terapije i adekvatne medicinske nege onkoloških pacijenata tokom prve godine pandemije. Harvard istraživanje pokazuje da je tokom 2020. godine jednoj od pet odraslih osoba obolelih od raka u SAD, terapija odložena ili je uopšte nisu dobili.

Foto: Printscreen/Facebook

Vakcine nisu kancerogene

 

Aktivni sastojci u vakcinama kompanija Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson — odobrene vakcine dostupne u SAD — dokazano nisu onkogeni i ne izazivaju rak. Lekari i agencije za javno zdravlje ističu da su vakcine bezbedne i za pacijente sa rakom ili HIV-om.

Štaviše, pojedina istraživanja pokazuju da vakcine zapravo mogu pomoći pacijentima sa rakom.

Studija iz 2021. godine je pokazala da čak i jedna doza Fajzer ili Moderna vakcine povećava nivo pomoćnih T-ćelije, vrstu belih krvnih zrnaca koja koordinišu imunološke napade protiv infekcija. Sa drugom dozom pomenutih iRNK vakcina, kako se navodi u istraživanju, povećavaju se nivoi takozvanih T-ćelija ubica koje mogu uništiti ćelije raka.

 

Slučaj: VAERS

 

Pretpostavlja se da je većina strahova povezanih sa kovid vakcinama u SAD podstaknuta pogrešnim tumačenjem podataka iz sistema za izveštavanje o neželjenim efektima vakcina — baze podataka u koju svako može da prijavi moguću nuspojavu vakcinacije.

Jedna od baza podataka koja se najčešće zloupotrebljavaju je američki VAERS, pasivni sistem prijave pokrenut 1990. godine od strane američkog Centra za kontrolu bolesti (CDC) i Uprave za hranu i lekove (FDA). VAERS prikuplja izveštaje o potencijalnim negativnim reakcijama na vakcine, a zatim ih analizira u nadi da će na taj način obezbediti rano otkrivanje potencijalno bezbednosnih problema.

Zdravstveni radnici su obavezni da prijave nuspojave, dok su proizvođači vakcina u obavezi da prijave sve dokazane neželjene efekte. VAERS-u, međutim, svako može prijaviti nuspojavu vakcine, bilo ona stvarna ili potpuno izmišljena.

Pouzdaniji izvor informacija o bezbednosti vakcina je CDC stranica o „ozbiljnim neželjenim događajima od interesa”, na kojoj se nalaze svi potencijalni neželjeni efekti vakcina, uključujući izuzetno retke slučajeve krvnih ugrušaka i miokarditisa sa J&J vakcinom i slučajeve miokarditisa povezanih sa AstraZeneca vakcinom.

Vakcine protiv kovida su bezbedne i preporučuju se pacijentima sa rakom, pokazuje brojna istraživanja objavljena u toku pandemije. Dodatno, ne postoji nijedan dokaz da su vakcine protiv COVID-19 povezane sa povećanim rizikom od raka.

 

Naslovna fotografija: Canva