Ne, Svetski ekonomski forum ne zabranjuje domaću hranu zbog klimatskih promena
Na društvenim mrežama i portalima se širi tvrdnja da Svetski ekonomski forum želi da zabrani uzgoj domaće hrane u kućnim baštama i dvorištima, pozivajući se na studiju iz 2024. godine. Ipak, analiza pokazuje da SEF nije imao nikakvu ulogu u pomenutom istraživanju, niti je ikada podržao takvu zabranu.

- Tvrdnja da SEF zagovara zabranu uzgoja hrane kod kuće je netačna.
- Svetski ekonomski forum nije finansirao, naručio ni komentarisao studiju iz 2024. godine koju teoretičari zavera pogrešno povezuju sa ovom organizacijom.
- Istraživači sa Univerziteta Mičigen jasno su naveli da SEF nije bio uključen u ovu studiju ni na koji način.
- SEF je u više navrata isticao prednosti lokalne i kućne poljoprivrede.
- Objave ocenjujemo kao dezinformaciju.
U martu 2025. godine portal Epoha objavio je tekst sa naslovom da Svetski ekonomski forum (SEF) „gura zabranu domaće hrane u borbi protiv klimatskih promena”, pozivajući se na studiju Univerziteta Mičigen. Ova tvrdnja se brzo proširila Telegramom i društvenim mrežama uz komentare da će osim zabrane domaće hrane, „SEF nametnuti i druga ograničenja javnih sloboda“.
Tekst sa portala Epoha je prevod članka sa engleskog jezika objavljenog na portalu Slay News 16. marta. Oba pomenuta portala su poznata po ranijem objavljivanju dezinformacija i teorija zavere, uključujući i one koje ciljaju SEF i njegovog osnivača Klausa Švaba.

Analiza studije: tvrdnje su netačne, a SEF nije povezan sa istraživanjem
Pomenuta studija iz 2024. godine, koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Mičigen, analizirala je ugljenični otisak urbanog uzgoja hrane i zaključila da mala gradska ili seoska domaćinstva mogu imati veće emisije u poređenju sa industrijskom poljoprivredom – međutim, u studiji se ni u jednom delu ne pominje zabrana uzgoja hrane kod kuće, niti Svetski ekonomski forum.
Osim toga, u saopštenju za medije koje je izdao Univerzitet Mičigen, kao finansijeri su navedeni Nacionalna naučna fondacija SAD i nemačko Savezno ministarstvo za obrazovanje i istraživanje – SEF se ne pominje.
SEF je, dodatno, u prethodnim godinama javno isticao prednosti lokalne proizvodnje hrane u cilju povećanja otpornosti zajednica na klimatske i ekonomske šokove.
Slične tvrdnje o pozivima na zabranu domaćeg uzgoja hrane, nismo pronašli ni u jednoj zvaničnoj publikaciji SEF-a.
Povodom širenja glasina o pomenutoj studiji, SEF je za američki AFP dao zvaničan demanti, navodeći: „Iako studija pruža korisne uvide u klimatski uticaj urbanog baštovanstva, SEF nije bio uključen u istraživanje, niti ga je finansirao.”
I jedan od autora sporne studije, docent na Univerzitetu u Vajomingu, Džejk Haves, je kratko potvrdio da Svetski ekonomski forum nije imao nikakvu ulogu u istraživanju, niti ga je finansirao.
Slične dezinformacije o navodnoj zabrani domaće hrane širile su se i prethodnih godina, uz osporene tvrdnje da Svetski ekonomski forum savetuje vladama da krenu sa ograničavanjem korišćenja vode, predlaže eutanaziju ljubimaca zbog emisija CO2.