Na mrežama kruži infografik sa izmišljenim podacima o “stranim plaćenicima” u Kurskoj oblasti

Korisnici Fejsbuka dele infografik sa navodnim podacima o nacionalnosti “plaćenika” koji su poginuli, boreći se u sastavu Oružanih snaga Ukrajine protiv ruske vojske u Kurskoj oblasti. Kao izvor označena je Statista.
Ilustracija; Foto: Canva

  • Međutim, na sajtu Statiste nije moguće pronaći takav infografik. Portparolka Statiste je potvrdila da nemačka platforma nije objavila infografik sa podacima o poginulim “stranim plaćenicima” u Kurskoj oblasti u Rusiji.
  • Reč je o zloupotrebi vizuelnog sadržaja, objave na mrežama ocenili smo kao netačne.

U opisu viralnog infografika sa oznakom nemačke platforme specijalizovane za prikupljanje i vizuelizaciju podataka Statista, navodi se da prikazuje podatke o “nacionalnosti plaćenika koji su se borili u sastavu Oružanih snaga Ukrajine, čija su tela pronađena u Kurskoj oblasti u Rusiji”, navodno prikupljene do “10. aprila 2025. godine”.

Prema podacima sa infografika najviše poginulih je iz Poljske, Gruzije i Kolumbije, a ostali podaci prikazuju broj poginulih iz Francuske, Nemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Država, Australije i Japana.

Posredi je, međutim, manipulacija vizuelnim sadržajem – Statista nije objavila infografik sa podacima o poginulim “stranim plaćenicima” u Kurskoj oblasti u Rusiji.

Portparolka Statiste Laura Šuler-Otens je potvrdila da nemačka platforma nije autor spornog infografika. 

“Mogu da potvrdim da je infografik koja kruži u ruskim medijima i na društvenim mrežama lažan. Ovaj infografik nije proizvela Statista i mi ni na koji način nismo povezani sa podacima predstavljenim na njemu”, rekla je Šuler-Otens u izjavi za portal Logically Facts.

Dodatno, na Statistinom zvaničnom sajtu i nalozima na društvenim mrežama nije moguće pronaći infografik sa podacima o nacionalnosti pojedinaca koji su navodno poginuli tokom borbe za Ukrajinu u Kurskoj oblasti.

Obrnuta pretraga slike infografika uputila je na autentičan infografik Statiste pod nazivom “Zemlje koje šalju pomoć Ukrajini”. Infografik koristi slične vizuelne elemente – mapu Ukrajine, belu strelicu i odgovarajući stil vizuelizacije podataka – što sugeriše da je viralan infografik dizajniran da imitira stil Statiste, navodi Logically Facts u analizi iste teme.

I ukrajinski Centar za suzbijanje dezinformacija je opovrgao viralne tvrdnje o navodnom infografiku Statiste, u saopštenju objavljenom 16. aprila ove godine.

“Cilj takvih lažnih objava je da opravdaju rusku oružanu agresiju protiv Ukrajine i da promovišu narativ da je ‘ceo svet u ratu sa Rusijom’”, navodi se u saopštenju ukrajinskog centra.