Manipulacija starom naslovnicom u kontekstu aktuelnog rata na Bliskom istoku

Infografika objavljena na naslovnoj strani lista „The Independent” je iz 2006. godine i odnosi se na rat između Izraela i Hezbolaha.
Naslovna stranica The Independent
Facebook/Printscreen
  • Na društvenim mrežama raširila se naslovnica lista „The Independant” sa infografikom koja prikazuje zemlje koje, kako piše, podržavaju ili se protive trenutnom prekidu vatre na Bliskom istoku, uz insinuacije i tvrdnje da se odnosi na aktuelni rat Izraela i Hamasa.
  • Naslovnica sa infografikom objavljena je 2006. godine i odnosi se na rat između Izraela i Hezbolaha.
  • Objavama na Fejsbuku nedostaje kontekst.

Naslovnica britanskog lista „The Independent” sa infografikom koja prikazuje zemlje koje podržavaju ili se protive prekidu vatre na Bliskom istoku, deli se na Fejsbuku uz insinuacije i tvrdnje da se odnosi na aktuelni rat Izraela i Hamasa.

Na naslovnici je postavljeno pitanje: „Bliski istok: Ko podržava trenutni prekid vatre?”, ispod kojeg je prikazana infografika sa 189 zastava zemalja ispod reči „Da”, dok su sa druge strane, ispod reči „Ne”, zastave SAD, UK i Izraela.

Slika Facebook objave sa slikom lista The Independent iz 2006. godine
Facebook/Printscreen

„The Independent” je spornu naslovnicu sa infografikom objavio 21. jula 2006. godine i ona se odnosi na rat između Izraela i Hezbolaha.

Digitalni prikaz naslovnice arhiviran je na veb sajtu newspaper.com.

Arhivirana slika naslovne strane the Independent iz 2006. godine
Newspaper.com/Printscreen

Prema tadašnjim izveštajima, britanski premijer Toni Bler i američki predsednik Džordž Buš odbacili su zahteve da podrže poziv Ujedinjenih nacija na hitan prekid vatre u sukobu 2006. između Izraela i libanske militantne grupe Hezbolah.

Kada je reč o aktuelnom ratnom sukobu na Bliskom istoku između Izraela i Hamasa, predsednik Džo Bajden i britanski premijer Riši Sunak nisu podržali pozive na prekid vatre u Gazi. Obojica su umesto toga podržali humanitarne pauze.

Generalna skupština UN-a je 12. decembra ove godine velikom većinom usvojila neobavezujuću rezoluciju kojom se poziva na trenutni humanitarni prekid vatre u Gazi, izvestio je „RSE”. „Za” su glasale 153 države članice, 10 je bilo „protiv”, a 23 su „suzdržane”. Protiv su, pored ostalih, bili i Izrael i SAD, a Velika Britanija je bila suzdržana.

Rezolucije Generalne skupštine nisu obavezujuće, ali imaju političku težinu i odražavaju globalne stavove u vezi sa ratom u Pojasu Gaze, navodi „RSE”. Rezolucijom se traži i da se sve strane pridržavaju svojih obaveza prema međunarodnom pravu, uključujući međunarodno humanitarno pravo, posebno u pogledu zaštite civila. Osim toga, poziva se na trenutno i bezuslovno oslobađanje svih talaca i na obezbeđivanje pristupa humanitarne pomoći u Pojas Gaze.

Ovom temom bavili su se „Rojters” i „USA Today”.