Londonska galerija neće ukloniti sliku Jana van Ajka zbog Putina

Ruski mediji, poznati po širenju proruske propagande, objavili su fabrikovanu “vest” o navodnom uklanjanju umetničke slike iz Nacionalne galerije u Londonu zbog navodne sličnosti subjekta portreta sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom. Reč je o dezinformaciji.
Umetnička slika holandskog slikara Jana van Ajka Arnoflini portret
Izvor: Wikimedia commons

  • Na društvenim mrežama raširila se tvrdnja da je Nacionalna galerija u Londonu najavila uklanjanje čuvene umetničke slike holandskog slikara Jana van Ajka, zbog navodnih pritužbi posetilaca o sličnosti subjekta portreta sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
  • Služba za odnose sa javnošću Londonske galerije potvrdila je za više medija da je reč o dezinformaciji. Ne postoje nikakvi medijski izveštaji o navodnom pozivu za uklanjanje umetničke slike sa izložbe.
  • Dezinformacija je potekla iz ruskih medija poznatih po širenju proruske propagande.

Umetnička slika poznatog holandskog slikara Jana van Ajka “Portret Arnolfinijevih suprotno viralnim tvrdnjama na društvenim mrežama – neće biti uklonjena sa izložbe Nacionalne galerije u Londonu.

U spornim objavama koje su se raširile na Fejsbuku i Tviteru tvrdi se da Londonska galerija navodno “želi da ukloni sliku zbog masovnih pritužbi posetilaca na sličnost lika sa Putinom”.

O takvim namerama, međutim, ne postoje dokazi. Londonska galerija nije objavila saopštenje o navodnom uklanjaju slike sa izložbe, niti je o navodnom pozivu za uklanjanje bilo reči u medijskim izveštajima. Iz službe za odnose sa javnošću za više medija je potvrđeno da je reč o dezinformaciji.

Portparol Londonske galerije rekao je za “Rojters” da je slika trenutno izložena u prostoriji 28 i da „nema planova da se ona ukloni sa izložbe“. Dodao je i da “nije bilo navodnih pritužbi”. Služba za odnose sa javnošću Londonske galerije demantovala je sporne navode i za “AP” i “Myth Detector”.

Navodnu “vest” o tome da Nacionalna galerija u Londonu planira da skloni poznato umetničko delo sa izložbe prvobitno je 30. marta ove godine objavio ruski medij riafan.ru, poznat po širenju proruske propagande. Dezinformaciju su potom objavili i drugi proruski orijentisani mediji – ukraina.ru, mriya.news, rodina.news, daytimenews.ru

“Myth Detector” piše da je riafan.ru povezan sa čuvenom “peterburškom fabrikom trolova”. “Ruska fabrika trolova” razotkrivena je u junu 2015. godine kao rezultat tužbe novinarke i aktivistkinje Ljudmile Savčuk sudu zbog neisplaćene zarade. Prema njenim rečima, “zaposleni su dobijali do 750 dolara mesečno da pišu pro-Putinove komentare”. U aprilu 2017, ruski istraživački medij “РБК” objavio je rezultate novinarske istrage, prema kojima je u aktivnosti “Ruske fabrike trolova” bilo uključeno 16 medija koji podržavaju politiku Kremlja. Svih 16 medijskih holdinga bili su deo Federalne novinske agencije (ФАН) i sistematski su međusobno širili materijale.

***

Jan van Ajk je bio holandski slikar iz 15. veka koji je usavršio novorazvijenu tehniku uljanog slikarstva, navodi enciklopedija “Britannica”. Njegovo ime je povezano sa nastankom slikarskog stila koji karakterišu detaljni, realistični prikazi površinskih efekata i prirodnog osvetljenja. Smatra se velikim majstorom portreta.

“Arnolfinijev portret” naslikan je 1434. godine i jedno je od najpoznatijih Ajkovih dela. Na veb sajtu Londonske galerije opisan je kao jedna od najpoznatijiih i najintrigantnijih slika na svetu. Godinama se postavljaju pitanja o identitetu likova prikazanih na portretu. Na veb stranici Londonske galerije u opisu umetničke slike piše: “Bogato obučeni muškarac i žena stoje u privatnoj sobi. Verovatno su to Đovani di Nikolao di Arnolfini, italijanski trgovac koji radi u Brižu i njegova žena”. Portret je prvi put bio izložen u Nacionalnoj galeriji u Londonu 1843. godine.