Kakve veze imaju kriptovalute sa ratom u Ukrajini?

Fijasko jedne od vodećih berzi kriptovaluta “FTX” u najnovijoj teoriji zavere dovodi se u vezu sa ratom u Ukrajini. Konspiratori tvrde da je postojala “tajna šema pranja novca” posredstvom koje su se novčane donacije Sjedinjenih država poslate Ukrajini, preko “FTX”-a vraćale nazad u obliku doprinosa za kampanju demokratama. Činjenica je da je Ukrajina kratkoročno bila u partnerstvu sa “FTX”-om, kada je pokrenula veb sajt za donacije u obliku kriptovaluta. Međutim, jedina uloga berze bila je konvertovanje kriptovaluta u tradicionalnu valutu. Taj novac je potom tansferovan ukrajinskoj vladi. Sva zvanična pomoć Sjedinjenih država Ukrajini mora da prođe kroz formalne kanale.

Vodeća berza kriptovaluta “FTX” objavila je 11. novembra ove godine da je podnela zahtev za bankrot, nakon što je pretrpela milijarde dolara vredne gubitke. Kompanija i njen osnivač Sem Bankman-Frid pod istragom su zbog navodnog ulaganja sredstava štediša u poduhvate bez njihovog odobrenja.

Teoretičari zavere iskoristili su priliku i ispleli priču o navodnoj “tajnoj šemi pranja novca” na relaciji Ukrajina-SAD. Na društvenim mrežama raširila se konspiracija da je novčanu pomoć koju je američka vlada poslala Ukrajini, “FTX” oprao nazad demokratskim poslanicima, tokom kampanje za nedavno održane izbore sredine mandata.

Iako je tačno da je Ukrajina kratkoročno bila u partnerstvu sa “FTX”-om kada je pokrenula veb sajt za donacije u obliku kriptovaluta – nema dokaza o postojanju “tajne šeme pranja novca”. Uloga “FTX”-a u projektu bila je da olakša konverziju kriptovalute u redovnu valutu. Sva zvanična pomoć Sjedinjenih država Ukrajini mora da prođe kroz formalne kanale.

 

Odakle je sve počelo?

 

Konzervativni američki portal “The Gateway Pundit”, poznat po širenju dezinformacija, objavio je 12. novembra priču u kojoj se tvrdi da su “desetine milijardi američkih dolara prebačene u Ukrajinu, a zatim, pomoću ‘FTX’ kripto berze, oprane nazad demokratama u SAD”. Ruska državna novinska kuća “RT” objavila je istovetan članak 13. novembra.

Foto: RT/Screenshot

Komentator desničarski orijentisane televizije “Fox News” Džesi Voters, u svojoj emisiji koju gleda milionski auditorijum, takođe je 14. novembra govorio o kripto konspiraciji i u prilogu emitovao grafiku koja navodno prikazuje kružni tok novca.

Iste večeri kada je Votersova emisija emitovana, bivši američki predsednik Donald Tramp, na svojoj socijalnoj mreži “Truth Social”, gde ga prati 4,6 miliona korisnika, takođe je ispromovisao spornu teoriju.

Foto: Truth Social/Screenshot

 

Koja je veza između Ukrajine i “FTX”-a?

 

U martu ove godine, samo nekoliko nedelja nakon ruske invazije, Ukrajina je pokrenula veb stranicu “Aid for Ukraine”, preko koje su ljudi mogli da doniraju kriptovalute za podršku vojnim i humanitarnim naporima zemlje. Navodi se da su ga pokrenule firme “Everstake”, “FTX” i “KUNA”.

*“Everstake” je blokčejn platforma za ulaganje u Ukrajini. Platforme za ulaganje omogućavaju korisnicima da zarade nagrade na svojim depozitima u kriptovalutama tako što ih obavežu na blokčejn mrežu, navodi portal “CoinBase”. “KUNA” je berza kriptovaluta u Ukrajini.

“Aid for Ukraine” saopštila je da je putem veb stranice prikupljeno više od 60 miliona dolara do 15. novembra ove godine. “Čini se da je najveći deo te donatorske podrške generisan u ranoj fazi sukoba”, navodi “The Washington Post”. Novac prikupljen na sajtu koristi se za kupovinu vojne i druge opreme, prema detaljnom popisu potrošnje na veb stranici.

U saopštenju za štampu kompanije “Everstake”, u kojem je u martu najavljeno partnerstvo, navodi se da “‘Aid For Ukraine’ sarađuje sa berzom kriptovaluta “FTX”, koja pretvara primljena kripto sredstva u fiat (valutu koju izdaje vlada) i šalje donacije Narodnoj banci Ukrajine”.

Zvaničnici Ukrajine i predstavnici kompanija odbacili su tvrdnje da je Ukrajina tada investirala u “FTX”.

Aleks Bornjakov, zamenik ukrajinskog ministra za digitalnu transformaciju za IT razvoj, objavio je na Tviteru je 14. novembra da su tvrdnje da je Ukrajina vraćala novac od pomoći demokratama u SAD “besmislica”, kao i da “ukrajinska vlada nikada nije uložila nikakva sredstva u ‘FTX’”.

Majkl Čobanijan, osnivač firme “KUNA”, objavio je 13. novembra na Tviteru da je fond za pomoć Ukrajini koristio ‘FTX’ u prvom mesecu rata kao način za pretvaranje kriptovalute u ukrajinski novac. “Nijedan kripto nije sačuvan na ‘FTX’-u”, napisao je on.

Osnivač i izvršni direktor kompanije “Everstake” Sergij Vasilčuk takođe je odbacio optužbe na Tviteru, sugerišući da se ruska propaganda “raširila kao virus”.

Služba za štampu ukrajinskog Ministarstva za digitalnu transformaciju objasnila je za “PolitiFact” da je uloga ‘FTX’-a u dobrotvornim akcijama bila pružanje „fiat off-ramp“ za kriptovalutu koju šalje ‘KUNA’. 

“Donacije su pomogle u plaćanju vojnih potreba Ukrajine. ‘FTX’ nije bio uključen u osnivanje, upravljanje fondom ili druge procese. Sve transakcije u kojima je bio uključen ‘FTX’ obavljene su početkom marta 2022. godine. Ukrajinska vlada nije investirala u ‘FTX’”, naveli su iz ministarstva.

 

Donacije bivšeg izvršnog direktora berze kriptovaluta

 

Konspiracija uvezuje i navodno sumnjivu tezu o donacijama bivšeg direktora “FTX”-a demokratama u Sjedinjenim državama.

Međutim, iako je tačno da je Sem Bankman-Frid donirao veliku količinu sredstava demokratama, mnoge od njegovih donacije otišle su i republikancima.

Naime, Bankman-Frid je 5. novembra ove godine napisao na Tviteru da je “značajan donator i demokratama i republikancima na izborima”. Kako je objasnio, on i ko-izvršni direktor Rajan Salame pomogli su u pokretanju političkih kampanja za primanje donacija u kriptovalutama i dali milione dolara republikancima u Senatu i Predstavničkom domu.

Izveštaji Federalne izborne komisije potvrđuju da je Bankman-Frid donirao novac kandidatima iz obe stranke, iako se činilo da je većina njegovih donacija otišla demokratskim kandidatima. Izveštaji komisije pokazuju da je Bankman-Frid dao 45.000 dolara Nacionalnom republikanskom kongresnom komitetu i 105.000 dolara Fondu konzervativaca Alabame, između ostalih.

Prema izveštaju “Axios”-a, Bankman-Frid je u prošlom izbornom ciklusu potrošio oko 37 miliona dolara, uglavnom na podršku demokratskim kandidatima i ciljevima. Njegova najveća donacija bila je 27 miliona dolara za “Protect Our Future”, demokratski politički akcioni odbor.

Ali, kako se navodi, Bankman-Frid takođe je donirao kongresnim i senatskim predizbornim odborima obe stranke i dao maksimalne donacije mnogim pojedinačnim kandidatima, uključujući najmanje dva republikanska senatora.

Očekuje se da će Bankman-Frid svedočiti na saslušanju u Komitetu za finansijske usluge Predstavničkog doma o fijasku “FTX”-a, piše “The Washington Post”.

 

Koliko novca su SAD poslale Ukrajini i na koji način?

 

Kongres je odobrio oko 68 milijardi dolara pomoći Ukrajini, prema rečima Marka Kansijena, višeg savetnika Centra za strateške i međunarodne studije u SAD. Taj novac je uglavnom za oružje i vojnu opremu, kao i za hitnu bezbednost i humanitarnu pomoć, a uključuje 12,3 milijarde dolara pomoći za Ukrajinu odobrenu u septembru, navodi “PolitiFact”.

Kancijan je za “PolitiFact” objasnio da većina (američke) pomoći ide preko trećih strana, a ne direktno ukrajinskoj vladi. “Veliki deo humanitarne pomoći ide humanitarnim organizacijama. Kupovina vojnih zaliha za Ukrajinu ide izvođaču”, rekao je on.

Napomenuo je da „nije nemoguće da novac može biti nezakonito preusmeren”, međutim, istakao da “ne zna ni za jedan izveštaj koji bi potkrepio da se nešto nezakonito dogodilo”.

Zakonodavstvo koje je usvojio Kongres Sjedinjenih država uključuje i zaštitne mere za transparentnost i odgovornost za gotovinu koja se prenosi direktno ukrajinskoj vladi.

Portparol Stejt departmenta rekao je u izjavi za “PolitiFact” da se direktna budžetska pomoć ukrajinskoj vladi ne može koristiti na način na koji sugerišu objave na društvenim mrežama.

“Direktna budžetska podrška koju SAD daju Vladi Ukrajine prenosi se preko mehanizma Svetske banke ukrajinskom Ministarstvu finansija. Postoje sporazumi i mehanizmi za praćenje kako bi se osiguralo da se američka sredstva koriste za verifikovane troškove Vlade; vrste troškova za koje se mogu koristiti američka sredstva posebno su nabrojane u tim sporazumima”, objasnio je portparol.

Naslovna fotografija: Canva