Kako se uporno šire dezinformacije o klimatskim promenama?

U viralnom videu britanski meteorolog i teoretičar zavera Pirs Korbin iznosi nebrojeno puta dekonstruisane dezinformacije o klimatskim promenema, ali uspeva da ponovo privuče pažnju korisnika društvenih mreža.

  • Na Fejsbuku se raširio video snimak na kojem britanski meteorolog Pirs Korbin iznosi tvrdnje da su “klimatske promene lažna ideologija”, te da “emisije CO2 ne utiču na povećanje temperature”.
  • Zvanični naučni konsenzus je jasan - zemljina klima se zagreva - i to brzinom koja nije viđena u poslednjih 10 hiljada godina.
  • Rigorozna naučna istraživanja pokazuju da su primarni pokretač zagrevanja gasovi staklene bašte koje emituju ljudske aktivnosti.
  • Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.

U videu koji se raširio na društvenim mrežama britanski meteorolog i teoretičar zavera Pirs Korbin tvrdi da ugljen-dioksid (CO2) “nema uticaj” na povećanje globalne temperature, te da je globalno zagrevanje “prevara”.

CO2 nema nikakav učinak na povećanje temperature! Astrofizičar, prognostičar i osnivač WeatherActiona, Piers Corbyn, na ovom predavanju razotkriva teoriju klimatskih promjena i prikazuje ju kao potpuno lažnu ideologiju. Klimatska pseudoznanstvena ideologija tvrdi da je ugljični dioksid glavni čimbenik u povećanju temperature, dok zapravo stvarni podaci pokazuju obrnuto – temperatura utječe na koncentraciju CO2. Cjelokupna klimatska agenda, koja CO2 predstavlja glavnim zagađivačem, lažna je ideologija globalističkih promotora”, navodi se u objavama na Fejsbuku.

Teorije zavere o klimatskim promenama, iako nebrojeno puta dekonstruisane, jedne su od najpopularnijih i najupornijih. Zvanična naučna zajednica po ovom pitanju je jednoglasna – klimatske promene su naša stvarnost.

O globalnom zagrevanju i klimatskim promenama svedoče brojni naučni dokazi, već decenijama unazad. Istraživači su otkrili da su klimatske promene počele pre više od 180 godina, na početku industrijske revolucije.

U Izveštaju o proceni Međuvladinog panela za klimatske promene (IPCC), naučnici iz 195 zemalja pišu da postoji sve više dokaza o vremenskim ekstremima kao što su toplotni talasi, obilne padavine, suše i tropski cikloni. Pored toga, pronašli su dokaze ljudskog uticaja na globalno zagrevanje.

Naučne informacije sakupljene iz prirodnih izvora (kao što su ledena jezgra, stene i prstenovi drveća) i iz moderne opreme (kao što su sateliti i instrumenti) pokazuju znake promene klime, navodi se na veb sajtu “NASA Climate”.

Naučni dokazi nastavljaju da pokazuju da su ljudske aktivnosti – prvenstveno ljudsko sagorevanje fosilnih goriva – zagrejale površinu Zemlje i njene okeanske basene, što je zauzvrat nastavilo da utiče na klimu Zemlje. Ovo je zaključak naučnih dokaza koji su sakupljani tokom više od jednog veka, a koji čine strukturnu kičmu današnje civilizacije”, objašnjava “NASA”.

Kao zaključak 18 američkih naučnih udruženja o klimatskim promenama navodi se: “Zapažanja širom sveta jasno pokazuju da se klimatske promene dešavaju, a rigorozna naučna istraživanja pokazuju da su gasovi staklene bašte koje emituju ljudske aktivnosti primarni pokretač.”

Trenutno zagrevanje dešava se brzinom koja nije viđena u poslednjih 10 hiljada godina. Stotine istraživačkih institucija širom sveta slažu se da je trenutna brza stopa klimatskih promena uzrokovana ljudskim aktivnostima.

“NASA” je 2021. godine objavila studiju u kojoj su istraživači koristili satelitska posmatranja Zemljinog zračenja kako bi dokazali da trenutne brze klimatske promene nisu prirodne, već proizvod ljudske aktivnosti.

Kada se sagore fosilna goriva kao što su ugalj, nafta ili prirodni gas, proizvodi se ugljen-dioksid gasa staklene bašte. Zajedno sa drugim gasovima staklene bašte, ovo blokira toplotno zračenje, što dovodi do zagrevanja Zemlje. “U 2020. prosečne godišnje koncentracije CO2 bile su skoro 50 odsto veće nego pre početka industrijalizacije”, navodi se na sajtu Nemačkog klimatskog konzorcijuma (DKK).

 

Kako ugljen-dioksid (CO2) povećava temperaturu Zemlje?

 

Ugljen dioksid (CO2) je gas staklene bašte. To znači da izaziva efekat poput stakla u stakleniku, zadržava toplotu i zagreva unutrašnjost. Ovaj efekat je važan: bez CO2 koji prirodno postoji u atmosferi, Zemlja bi mogla biti previše hladna za opstanak ljudskog života. Međutim, atmosfera je veoma osetljiva na promene nivoa CO2. Iako ovaj gas čini manje od 0,1 odsto atmosfere, on može imati ogroman uticaj na to koliko toplote zadržava površina planete.

Kada energija sa Sunca dostigne vrh naše atmosfere, većina nje prolazi do površine Zemlje, gde se apsorbuje. Deo ove energije se ponovo emituje, vraćajući se ka svemiru. U ovoj fazi, ona stupa u interakciju sa molekulima CO2 na način koji sprečava da deo nje pobegne iz Zemljine atmosfere. Zarobljena toplotna energija dovodi do povećanja prosečnih globalnih temperatura vazduha na površini, objašnjeno je na veb stranici “Natural History Museum”.

Ovom temom bavili su se i “Raskrinkavanje.me” i “Faktograf”.

Naslovna fotografija: Canva