Dezinformacije o radioaktivnom oblaku nakon ruskog napada na Hmeljnicki u Ukrajini

Nakon što je Rusija vazdušnim napadom pogodila vojnu metu u ukrajinskoj regiji Hmeljnicki, u ruskim medijima i na društvenim mrežama raširile su se dezinformacije da će oružje koje je Zapad isporučio Ukrajini za odbranu njene teritorije, navodno pretvoriti u katastrofu za zapadno stanovništvo zbog problema sa radijacijom.
Canva/Ilustracija, znak Radioactive
Foto: Canva/Ilustracija

  • U proruskim medijima i na društvenim mrežama raširile su se tvrdnje da je nedavna eksplozija u ukrajinskoj regiji Hmeljnicki nakon ruskog napada, uzrokovala pojavu radioaktivnog oblaka koji se kreće ka Evropi.
  • Nema dokaza da je eksplozija skladišta municije u Hmeljnickoj regiji u Ukrajini rezultirala povišenim stepenom radijacije.
  • Objave na Fejsbuku su neproverive.

U noći između 12. i 13. maja ove godine ruska bespilotna letelica bombardovala je skladište u Hmeljnickom, na zapadu Ukrajine. Prema satelitskim podacima, pogođeno je skladište stare sovjetske municije.

Ruski propagandni medij MK.Ru objavio je 16. maja članak u kojem se navodi da je eksplozija izazvala „povećanje nivoa radijacije u Poljskoj”. Istu „informaciju” objavili su i drugi mediji na ruskom jeziku.

U člancima se tvrdi da je 15. maja na mernim instrumentima u Lublinu u Poljskoj zabeleženo „naglo povećanje nivoa bizmuta”. U tekstovima se pominje i Telegram kanal politikologa propagandiste Kremlja Jakova Kedmija, koji tvrdi da „stanovnici Poljske misle da opasnost od radijacije dolazi iz ukrajinske oblasti Hmeljnicki”.

*Politikolog Jakov Kedmi pojavljuje se na „Putinovoj listi” koju je pripremila „Slobodna Rusija” kao osoba koja sarađuje sa Putinovim režimom i uključena je u propagandu ruskih TV kanala. Od početka 2010-ih, Kedmi je postao čest gost ruskih TV kanala, posebno „Rossia 1” i „ITON.TV”. Kedmi redovno kritikuje Ukrajinu i stalno je optužuje za antisemitizam i saradnju sa nacizmom, piše „MythDetector”.

„RT Balkan” je 19. maja objavio tekst u kojem prenosi izjavu sekretara Saveta bezbednosti Rusije Nikolaja Patruševa o tome da se „radioaktivni oblak približava Evropi”.

„Šefovi zapadnih zemalja, pod pritiskom SAD, razgovaraće i o pomoći Ukrajini. Amerikanci su više puta u istoriji ‘pomagali’ zemljama na ovaj način. Pomogli su i Ukrajini, vršili su pritisak na svoje satelite i snabdevali ih municijom sa osiromašenim uranijumom. Njihovo uništavanje dovelo je do toga da se radioaktivni oblak uputio ka zapadnoj Evropi. A povećanje radijacije je već zabeleženo u Poljskoj“, navodi se u članku koji se deli na Fejsbuku.

Screenshot objave RT Balkan o radioaktivnom oblaku
Foto: Facebook/Screenshot

Istu „vest”, koja se bazira na izjavi Patruševa o navodnom radiaktivnom oblaku, preneli su brojni domaći portali među kojima su „Republika.rs”, „b92”, „Pecat.co.rs”, „Borba.me” i drugi.

Nema dokaza da je uništeno oružje sadržalo osiromašeni uranijum, niti da je ekspolozija izazvala povećanje nivoa radijacije u Poljskoj.

Prema podacima poljske Nacionalne agencije za atomsku energiju, privremeni porast nivoa bizmuta rezultat je prirodnih uslova i ni na koji način nije povezan sa eksplozijom u Ukrajini.

U saopštenju objavljenom 17. maja, poljska Nacionalna agencija za atomsku energiju demantovala je spornu tvrdnju, naglašavajući da je nivo radijacije u zemlji i dalje stabilan. Kako se navodi u saopštenju, reč je o standardnoj situaciji koja ne ugrožava zdravlje, život i životnu sredinu”. Agencija je takođe pozvala ljude da budu oprezni u pogledu dezinformacija.

Isto je potvrdila i poljska platforma za proveru činjenica „Fakenews.pl.” uporedivši očitavanja bizmuta za septembar 2022. i maj 2023 godine. Analiza je pokazala da je u septembru 2022. nivo bizmuta zapravo bio viši.

Nezavisni stručnjaci za nuklearni nadzor u Francuskoj i Ukrajini takođe smatraju da do sada nisu primećeni dokazi o radioaktivnom oblaku povezanom sa eksplozijom u skladištu, piše „EUvsDisinfo”.

***

Administracija Hmeljničke oblasti saopštila je 13. maja da je 21 osoba povređena od posledica napada ruskog drona na region tokom noći.

Rusija je 13. maja lansirala 21 dron Kamikaze „Šahid” iranske proizvodnje u napad na ukrajinske gradove. Prema informacijama koje je objavilo Vazduhoplovstvo Ukrajine, vojska je uspela da obori njih 17, ali su četiri probila odbranu i pogodila oblast Hmeljnicki, što je rezultiralo eksplozijom.