Dejli mejl nije objavio cenu odeće koju je Olena Zelenska nosila na sahrani pape Franje

Na društvenim mrežama se proširio video, navodno u produkciji britanskog medija Dejli mejl, sa tezama da je odeća koju je prva dama Ukrajine Olena Zelenska nosila na sahrani pape Franje koštala 180 hiljada dolara. Reč je o manipulaciji.
Ilustracija; Foto: Canva

  • Dejli mejl ni na jednom zvaničnom kanalu nije objavio podatak o ceni odevne kombinacije koju je Olena Zelenska nosila na sahrani pape Franje. Takvu informaciju nije moguće pronaći ni u jednom kredibilnom mediju.
  • Video koji cirkuliše na mrežama je fabrikovan i predstavlja još jedan primer manipulacije vizuelnim identitetom poznatih medijskih kuća u cilju širenja dezinformacija.
  • Reč je o zloupotrebi vizuelnog sadržaja, objave na mrežama ocenili smo kao netačne.

“Odeća Elene Zelenske za sahranu pape bila je skuplja od odeće Melanije Tramp. Melanija se pojavila na ceremoniji u odeći od 94.000 dolara, dok je odeća Zelenske koštala 180.000 dolara, prenosi Dejli Mejl”, navodi se u objavama na Fejsbuku koje se dele zajedno sa video prilogom sa oznakama Dejli mejla, u kojem su izneseni isti navodi.

Ali reč je o još jednom primeru zloupotrebe vizuelnog identiteta medija u cilju širenja dezinformacija.

Dejli mejl ni na jednom zvaničnom kanalu na internetu i društvenim mrežama nije objavio podatak o ceni odevne kombinacije Olene Zelenske na sahrani pape Franje. 

Video koji cirkuliše na mrežama je fabrikovan, o čemu svedoče vizuelna odstupanja od uobičajenog formata videa u produkciji Dejli mejla. Na primer, logo Dejli mejla se u autentičnim video prilozima pojavljuje iznad bloka teksta koji sadrži naslov, dok se na fabrikovanom snimku pojavljuje i u gornjem levom uglu, piše litvanski portal za proveru činjenica Delfi.

Da je reč o manipulaciji govori i činjenica se u spornom prilogu pominje da je reč o “prvom pojavljivanju Zelenske u javnosti otkako je pokušala da pobegne iz Ukrajine”.

U aprilu ove godine na mrežama se proširio video koji navodno prikazuje izveštaj BBC-a o neuspešnom pokušaju bekstva Olene Zelenske. Međutim, kako je Istinomer utvrdio, reč je o deepfake sadržaju – BBC je potvrdio da je video fabrikovan i da ga ta medijska kuća nikada nije objavila.

Da je sporan video prilog o ceni odevne kombinacije prve dame Ukrajine na sahrani pape Franje fabrikovan, potvrdio je i Centar za stratešku komunikaciju i informacionu bezbednost Ukrajine.