Zukorlić ne može da prima poslaničku platu i da bude predsednik Univerziteta

Narodni poslanik Muamer Zukorlić planira da prima skupštinsku platu, dok u Agenciji za borbu protiv korupcije navode da u isto vreme ne može da bude i predsednik Univerziteta u Novom Pazaru.
Nakon što je nekadašnji muftija i lider Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka Muamer Zukorlić, izabran za predsednika Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo pitali smo Agenciju za borbu protiv korupcije da li je on u sukobu interesa zbog povezanosti sa Univerzitetom u Novom Pazaru.
Ovaj univerzitet godinama ne može da dobije akreditaciju, a sam Zukorlić je u intervjuu Istinomeru izjavio da je to posledica političkih odluka, pa se otuda i postavlja pitanje da li bi na ovoj funkciji mogao da utiče na taj proces i da li je u sukobu interesa.
*
Lider BDZ-a Muamer Zukorlić / Foto: FoNet

Iz Agencije za borbu protiv korupcije stigao je odgovor da postoji samo potencijalni sukob interesa, ali i da Zukorlić ne može istovremeno da prima platu kao narodni poslanik i bude predsednik Univerziteta u Novom Pazaru.

„Prema odredbi čl. 33 st. 2 Zakona o agenciji, funkcioner čija javna funkcija zahteva rad sa punim radnim vremenom ili stalni rad ne može da vrši funkciju upravljanja, nadzora ili zastupanja privatnog kapitala u privrednom društvu, privatnoj ustanovi ili drugom privatnom licu. Iz navedene zakonske odredbe proizilazi da ukoliko Muamer Zukorlić javnu funkciju narodnog poslanika vrši na stalnom radu, ne može istovremeno da vrši i funkciju upravljanja, nadzora ili zastupanja privatnog kapitala u Univerzitetu“, navodi se u mišljenju Agencije dostavljenom Istinomeru.

Istinomer je od Narodne skupštine dobio potvrdu da poslanik Zukorlić jeste na stalnom radu u Narodnoj skupštini od 16. jula 2016. godine. Taj odgovor je prosleđen Agenciji za borbu protiv korupcije, od koje očekujemo da pokrene postupak po službenoj dužnosti.

Muamer Zukorlić je za Istinomer izjavio da on obavlja funkciju predsednika Saveta univerziteta i potvrdio da taj organ ima nadzornu funkciju.

„Po statutu to su više nadzorne neke funkcije. To je kolektivni organ, koji nadzire rad univerziteta. Upravne funkcije su kod rektora, naučnih veća, senata“, rekao je Zukorlić.

Potvrdio je i da namerava da u punom kapacitetu bude angažovan u parlamentu. Na pitanje da prokomentariše član zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, koji to zabranjuje, Zukorlić odgovara da će naći način da ne krši zakon.

„Kad dobijem zaključak agencije, izvršiću analizu sa pravnicima i postaviti se adekvatno. Ono što je sigurno da ukoliko bude bilo bilo kog osnova za kršenje zakona, ja neću kršiti zakon. Varijanti imam više kako da izbegnem kršenje zakona i ja ću se postaviti na način na koji ja mislim da je najbolji“, navodi Zukorlić.

U odgovoru Agencije razmatra se i odnos između Komisije za akdreditaciju i odbora kojim predsedava Zukorlić i zaključuje da trenutno nema sukoba interesa, ali da postoji potencijalni sukob, jer odbor može da utiče na visinu plate članova komisije, kao i zbog toga što razmatra izveštaj o radu Komisije za akreditaciju.

Dalje se objašnjava da Zukorlić još nije bio u situaciji da pokaže eventualnu pristrasnost, a da će Agencija budno pratiti Zukorlićev rad u odboru.

„… Pojedini raniji članovi Komisije (za akreditaciju) u javnosti iznosili tvrdnje da je Komisija bila izložena političkim pritiscima da reši pitanje akreditacije Univerziteta (u Novom Pazaru), Agencija će sa posebnom pažnjom pratiti rad Odbora, a posebno postupanje funkcionera Muamera Zukorlića, prilikom donošenja odluka vezanih za Nacionalni savet, a time i Komisiju, i to, ne samo po eventualnim prijavama pokušaja takvih pritisaka, već i po službenoj dužnosti“, stoji u odgovoru.

Inače, velika prašina se digla kada je Zukorlić izabran za predsednika Odbora za obrazovanje, ne samo zbog potencijalnog sukoba interesa, već i zbog njegovih kvalifikacija za tu funkciju.

 
Akademik Dušan Teodorović pokrenuo je onlajn peticiju za njegovu smenu, navodeći da je reč o dogmatski školovanom verskom vođi. Peticiju je do sada potpisalo više od 11.000 ljudi, a među potpisnicima su i profesori Danica Popović, Boris Begović, Vera Vujčić, Olivera Milošević drugi.
[AŽURIRANO, 27.7.2016]: Istinomer je odgovor o radnom statusu poslanika Muamera Zukorlića od Narodne skupštine dobio 26.7.2016.