Žene najugroženije u svojoj kući
Žene imaju tri puta veću šansu da budu ubijene u svom domu nego na ratištu ili nekom drugom javnom mestu. U prethodnih pet godina u Srbiji je ubijeno 170 žena u porodičnom nasilju, a samo u 2016. godini 33, pokazuje Izveštaj o femicidu „Mreža žena protiv nasilja“. Nešto više od trećine ovih ubistava počinjeno je vatrenim oružjem. „Analiza zloupotrebe oružja i uticaja na rodno zasnovano nasilje kroz građansku akciju i javno zagovaranje politika“ koju je sproveo Centar za istraživanje javnih politika pokazuje da postoji jaka korelacija između broja posedovanog oružja i femicida u Srbiji.

Gotovo svako domaćinstvo u Srbiji poseduje oružje, do njega se lako dolazi i relativno je jeftino, zaključci su rada u fokus grupama koje je Centar za istraživanje javnih politika sproveo u novembru 2016. godine. Prema podacima MUP-a procenjuje da su u Srbiji ima skoro 970.000 legalnog oružja dok se broj nelegalnog oružja ne može tačno odrediti, pa se kreće između 200.000 i 900.000. Sa ovim brojkama Srbija se nalazi na petom mestu u svetu po broju posedovanog oružja u odnosu na broj stanovnika.

Nakon donošenja Zakona o oružju i municiji 2015. godine uvedeni su brojni uslovi koji moraju da se ispune pre dozvole za posedovanje oružja. Takođe, izmenama Krivičnog zakona pooštrene su kazne za nedozovoljeno držanje i korišćenje oružja.

Trenutno je u toku i peta kampanja za legalizaciju koja traje od 1. juna do 1. oktobra 2017. godine.


Nakon sprovedenog istraživanja Centar za istraživanje javnih politika doneli su preporuke koje se pre svega odnose na dosledno sprovođenje zakonskog i strateškog okvira koji osim pomenutih zakona obuhvata i drugi Nacionalni akcioni plan za sprovođenje Rezolucije SB UN 1325 „Žene, mir i bezbednost”, kao i donošenje nove Strategije za kontrolu streljačkog i lakog oružja. Takođe, kao jedan od važnih faktora u Centru ističu uticaj medija na formiranje javnog mnjenja i poboljšanje izveštavanja o rodno zasnovanom nasilju i korišćenju oružja.
Verujemo da istina nema cenu i da svaki građanin ima pravo da bude informisan na temelju činjenica i zaštićen od uticaja lažnih vesti, dezinformacija i manipulacija koje sprovode politički i drugi centri moći.
Da se ne lažemo, nije lako opstati kao nekomercijalni i nezavisni medij u Srbiji.
Ukoliko ste u mogućnosti, podržite naš rad. Svaka donacija, makar i u simboličnom iznosu, za nas je veliko ohrabrenje.