Poslanici: Šta još treba da se desi pa da ministar podnese ostavku?

Već treću nedelju narodni poslanici ne prestaju da polemišu o odgovornosti ministra prosvete zbog propusta u organizovanju testiranja za malu maturu. Nakon što je prethodne nedelje više od 60 poslanika pokrenulo inicijativu da se povede rasprava o smeni ministra, sada je predstavnik LDP-a Miljenko Dereta uputio pitanje predsedniku Skupštine da li će na novoj sednici uvrstiti u dnevnim red i zahtev poslanika za smenu Žarka Obradovića. 

Žarko Obradović
„Samo bih želeo da znam kada će to tačno biti da bi mogli adekvatno da se pripremimo za taj vrlo važan događaj i za raspravu na kojoj ćemo govoriti, ne samo o odgovornosti za nemili događaj koji se dogodio povodom male mature, nego o ukupnim rezultatima koje je naše obrazovanje ostvarilo od kada je u poslednjih pet i po godina gospodin Obradović ministar.“
Otvoreni parlament , 4. 7. 2013. godine 
Potom je poslanica DSS-a Milica Vojić Marković „osula paljbu“ po ministru prosvete.
„Poslednjih meseci Ministarstvo prosvete potresaju brojne afere i skandali, malo mi je pet minuta da navedem sve koje su postale ogromne. Opšte je mesto skandal oko završnog ispita osnovaca i on pokazuje u kakvom je zapravo stanju naša prosveta, a istovremeno pokazuje i svu nestručnost, neodgovornost i nedostatak morala koji caruju u Ministarstvu prosvete.

Ni poslanici, ni roditelji, ni učenici, ni stručna javnost, ni sindikati, ni Agencija za borbu protiv korupcije, ni Zaštitnik građana, svi mi nismo imali dovoljno argumenata da ubedimo ministra prosvete da ima svoju odgovornost u ovome što se dogodilo i da odgovornost ne može prebacivati na štampariju i na radnicu koja je navodno uzela te testove.

Isto tako, za osudu je i reakcija premijera, sada u ulozi ministra policije. U ulozi koju ređe igra, javnosti pje oručio da je ovaj slučaj zaključen hapšenjem radnice, ali je ostao dužan javnosti da kaže kako je ova radnica uspela da organizuje tako dobro mrežu, da budu pokriveni baš svi punktovi i pijace i školska dvorišta i internet, sva mesta gde roditelji i učenici mogu da kupe testove…

Osim toga, imam samo jedno pitanje – šta još treba da se desi pa da ministar sam oseti ličnu odgovornost i podnese ostavku?“
Otvoreni parlament, 4. 7. 2013. godine 

U odbranu ministra stao je njegov partijski kolega Neđo Jovanović tvrdeći da se u srpskim medijima pojavljuju neistine kojima se poziva na „linč“ Obradovića.
„Nesumnjivo najteži oblik takvih protivpravnosti je pozivanje na lišavanje života Žarka Obradovića, kako je to učinjeno u tekstu objavljenom u nedeljniku NIN od 27. juna ove godine, u kojem se upućuje poziv da se gospodinu Obradoviću presudi po kratkom postupku i postavlja pitanje: ’Kada će visiti na Terazijama’…i slično, sa namerom da se ovi napadi zajedno sa izrečenim pretnjama ostvare… Stoga postavljam pitanje ministru pravde – da li je nadležni javni tužilac po službenoj dužnosti i u granicama zakonom propisanih ovlašćenja reagovao na navedene inkriminacije i da li je u zakonom propisanim uslovima izdao naredbu za sprovođenje istrage ili pokrenuo predistražni postupak, kako bi se opredelio dalji tok krivičnog postupka?“
Otvoreni parlament, 4. 7. 2013. godine 
To nije bilo jedina prošlonedeljna sednica na kojoj se pominjao aktuelni ministar prosvete. Naime, tokom rasprave o rebalansu budžeta poslanik DS-a Srđan Milivojević je upitao ministra finansijazašto ministar Obradović „daje neke predloge za prosvetu, zašto neki drugi ljudi za nauku i kulturu da daju predloge kad verovatno u toj novoj Vladi neće sedeti?“
„Ko nama garantuje da će Žarko Obradović da ostane u ovoj Vladi? Valjda se borite protiv korupcije, valjda ćete da ga smenite konačno, pošto on ne zna da podnese ostavku.“
Otvoreni parlament, 2. 7. 2013. godine