Kraljević i prosjaci

Podanik Ujedinjenog britanskog kraljevstva Bob Geldof, frontmen grupe „The Boomtown Rats“, mrzeo je ponedeljak pa je to i rekao u jednoj pesmi, potonjem hitu („I Don’t Like Mondays”). I upravo je ponedeljak bio dan kojem su se Bobovi sunarodnici obradovali. Na tu činjenicu ukazao mi je internet sajt B92, sat je otkucavao 8:48, a sajt – „Počeo porođaj Kejt Midlton“. Slično je bilo i kod konkurencije, Telegraf.rs donosi: „Uživo: Gledajte porođaj Kejt Midlton (VIDEO)“. Nekoliko sati kasnije sajt B92 objavljuje – „Kraljevska beba na putu“. Nisam proveravao da li je Željko Mitrović za tu priliku pokrenuo kanal „Pink porođaj“.

Čekanje na porodjaj

U vestima TV B92 reporter iz Londona kaže: „Princeza je prebacila termin za nedelju dana… porođaj je u početnoj fazi… sve oči uprte su u taj događaj…“. Zamišljam te „sve oči“ kako zure u – možda je nepristojno reći – karlicu vojvotkinje od Kembridža. Jedan uzbuđeni građanin Londona reče da je u njemu sve napeto i da se sav trese kao veš mašina. U uputstvu za koršćenje mašine i piše da se to događa u slučaju centifugiranja, kada u bubnju mašine nema dovoljno prljavog veša.

BBC revnosniji no ikada, emituje vesti kojima gospodari prezenter Nik Groving, iskusan šezdesetjednogodišnjak – taj bi ovde odavno bio u penziji – uključuje reportera Simona Mekkoja, ovaj džedži ispred bolnice Sent Meri, beše me strah da će zaplakati pre bebe. U narednom kadru je reporterka Danijela Ralf ispred Bakingemske palate, doma britanskih monarha, spremna da srećnu vest saopšti kraljici i uzme muštuluk. Sirene zavijaju, masa se tiska, oko kamera se smucaju poznavaoci prilika u kraljevskoj porodici, analitičari, dokone domaćice, heraldičari, turisti, stručnjaci za epidural, serklaž i indukciju, navijači, časne sestre, potomci pobednika bitke kod Trafalgara, agenti MI6, lažni džemsbondovi, batleri, babice u penziji i dvorske lude.

Onda je saopšteno da je u 16:24 (BST, British Sumer Time) na svet došla prva kraljevska beba posle 28 godina. Britanija se zarozala od plača, naslednik krune Vindzora težak je 8,34375 funti (3,78466 kilograma) i odazivaće se na imena Džorž Aleksandar Luis, za prijatelje samo Džordž. Bio je to događaj od prvorazrednog značaja za opstanak dinastije kojom šefuje Elizabeta II. Kada je to čuo, Miroslav Mišković je uplatio 12 miliona evra, jemstvo za izlazak iz sedmomesečnog pritvora na slobodu. Da je izdržao još dva meseca, ugledao bi svetlo dana kao beba.

Mlađan DinkićBio je to samo još jedan ponedeljak u nizu dana koji prethode rekonstrukciji srpske vlade. Gleda sve to Mlađan Dinkić, pa zaključuje da njegovo ujedinjeno regionalno kraljevstvo zaslužuje malo više od generalke u razvalini zvanoj Vlada. Ne da ni za živu glavu ni sebe, ni Suzanu Grubješić, ni Vericu Kalanović. Svoj i njihove mandate poverava na čuvanje partijskoj ćeliji, čvrst u naumu da, ako mu razmaženom ne udovolje, sruši još jedno propalo državno preduzeće. No, Ivica Dačić i Aleksandar Vučić nisu preterano duševni spram Mlađanove potrebe da mu menjaju pelene, te se Dinkić, prema pisanju medija, odlučuje na carski rez. Shvativši, konačno, da je vladarski tron rezervisan za tri generacije u budućnosti, Dinkić se sprema da žrtvuje Snežanu zarad opstanka mučene Verice, čije ime govori o odanosti.

Ostali ministri, dok gledaju direktan prenos porođaja, ne brinu Mlađanovu brigu. Jovan Krkobabić već ima naslednike u tri generacije, a i opevan je u narodnim junačkim pesmama, kosovski ciklus. U toj poeziji Aleksandar Vulin je paž. Velja Ilić je otišao da pokosi livadu, Goran Knežević da pomuze krave, Žarko Obradović polaže malu maturu, doktoru Rasimu Ljajiću zapalo da putuje u London na babine…

Nevena Adžemović

Rekonstruisanoj vladi neophodna je sveža krv. U šta je sigurna i Nevena Adžemović, poslanica Nove Srbije i članica grupe „Models” – što je zamena za odsustvo dobrog ukusa – preporučuje se konstruktorima Vučiću i Dačiću, rekavši da bi volela da bude ministarka u rekonstruisanoj ili nekoj budućoj vladi. Jedino što još nije odlučila koji bi resor preuzela. Mogla bi uspešno da bude ministarka za zaštitu životne sredine dok u skupštinskom restoranu, prostoru u kojem je to izričito zabranjeno – kao pre nekoliko dana – pripaljuje cigaretu

Dok su se svet i Srbi zamajavali događajem godine, porođajem ledi Kejt, vest dana stigla je iz Afrike. Zapadnoafrički crni nosorog i zvanično više ne postoji. Istrebljen je. Njega nema ko – kao Krkobabića i Elizabetu II – da nasledi u naredne tri generacije. Jedno poglavlje svetske faune zauvek je zatvoreno. Zbog toga što u savani niko nije razmišljao o rekonstrukciji poslednjeg krda tog sisara. Toga se i Mlađa uplašio. On bi da preživi makar mu ostao samo jedan rog.