Država (ne) treba da plaća investitorima

Da li Vlada Srbije treba da daje subvencije za otvaranje novih radnih mesta ili može na neki drugi način da privuče investitore da otvaraju fabrike baš u Srbiji? Ovo je bilo prvo pitanje oko koga su se sukobili bivši ministar privrede Mlađan Dinkić i njegov naslednik natoj funkciji Saša Radulović.

Mladjan Dinkić

Aktuelni ministar smatra da privreda bazirana na subvencijama nije održiva i da se mora naći neko sistemsko rešenje za podršku privredi. Međutim, bivši ministar mu odgovara da bi „samo ludak“ mogao da ukine subvencije za nova radna mesta.

„To je jedina stvar koja daje vidljive efekte i pomaže da se otvaraju fabrike i tamo gde noga investitora ne bi nikad kročila. Ako subvencije daju Bugari, Mađari, Makedonci… Ako bi Srbija ukinula subvencije, da li bi došao Boš“ – upitao je Dinkić.

Sasa Radulovic
Na pitanje da li bi trebalo poboljšati uslove poslovanja, a ne samo plaćati investitore da dođu u Srbiju, Dinkić je odgovorio da sada „teoretičari imaju priliku“ da nešto urade.

„Hajde da vidimo kako će sad da se poboljša ambijent i kako će sve odjednom da se reši i ljudi da žive srećni i nasmejani, a investitori da pohrle ovamo. Nema šanse, jer nismo mi izmislili subvencije, daju ih Nemačka, SAD, Češka, Poljska…“ – rekao je Dinkić.

Ministar Radulović je na to odgovorio da novcem poreskih obveznika mora pažljivo da se postupa i da taj novac nije novac ministra „da ga deli kako misli da treba”. Radulović je rekao da Srbija mora da popravi poslovni ambijent i da investitori dolaze zato što imamo kvalitetnu radnu snagu, dobre uslove poslovanja i pravnu sigurnost.

„Ekonomska politika, koja je vođena prethodnih 12 godina, dala je loše rezultate i to mora da se promeni. Imam poverenja u domaće preduzetnike i privrednike i mnogo više poverenja u građane, nego u državu“, rekao je Radulović.

Ekonomisti smatraju da, ako se i odluči da se ukinu ove subvencije, to ne treba uraditi odjednom. Ekonomista Zoran Popov kaže za Istinomer da je uvek bio protiv subvencija za otvaranje novih radnih mesta.
 

Evri

„Novi investitori treba da se privuku, pre svega, poreskim olakšicama. I to u periodu od, recimo, dve- tri godine, dok se fabrika ne uhoda. Možete da nudite i zemljište, besplatno ili uz neku nisku cenu. Ipak ne treba prekidati naglo sa subvencijama. Ako ste nekom u pregovorima spominjali subvencije za otvoreno radno mesto morate i sada da mu to nudite.“

On dodaje da su subvencije za zapošljavanje kod njega uvek budile sumnju u korupciju. Ipak, predstavnici privrede smatraju da je sukob na relaciji Dinkić-Radulović veštački i da mora da postoje subvencije kojima će se privlačiti strani investitori. Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca kaže da, ipak, Srbija mora da ima neki vid podrške za privlačenje stranih investitora.

„Stvar je jednostavna. I naša konkurencija u okruženju ima subvencije, tako da i mi moramo na neki način da privlačimo investitore, inače ćemo ih izgubiti. Ali, postoje i druge vrste subvencija, a ne samo za novozaposlene. Država može da pomogne tako što će izgraditi infrastrukturu za investitora ili će mu dati poreske olakšice, ali takođe država može da bude i strateški partner investitoru.“

On objašnjava da je za investitore bitno da li postoji određena državna pomoć, ali da, kako ističe, postoje i bitnije stvari.

„Investitori prvo gledaju geografski položaj zemlje, tržište koje ima, da li ima sporazume o slobodnoj trgovini sa nekim zemljama i kojim, pa tek onda gledaju subvencije. Mi bismo, recimo, mogli da umesto subvencija za novozaposlene napravimo fond iz koga bi država obezbeđivala sredstva i bila strateški partner inivestitoru. Na taj način dala bi podršku investitoru, imala mogućnost da kontroliše njihov rad, a mogla bi da popuni budžet od prihoda iz tih kompanija“, kaže Rajić.