Cigarete ili EU odlučite sami

Srbija je ipak pristala da se cigarete iz Hrvatske uvoze po nižim carinskim stopama. To je epilog višemesečnih pregovora Srbije i EU oko visine carinskih stopa po kojima će se iz Hrvatske uvoziti cigarete.  Spor između Srbije i Hrvatske izbio je nakon što je Srbija zatražila da se Hrvatskoj, kao zemlji koja je postala članica EU i izašla iz CEFTA-e, oduzme privilegija na izvoz cigareta u Srbiju po tarifi od 12 odsto i uvede carina od 57 odsto koja važi za EU.
Zanimljivo je da je pre tri meseca ministar trgovine Rasim Ljajić rekao da je neprihvatljivo da Srbija pristane na uvoz cigareta iz Hrvatske po nižim carinskim stopama. To je bio i zajednički zaključak sastanka ministra Ljajića sa ministrom za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH, Mirkom Šarovićem.

Cigarete

„Za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu neprihvatljiv je predlog Evropske unije da se pojedini proizvodi iz Hrvatske, nakon njenog ulaska u Uniju, i dalje izvoze po povlašćenim uslovima, složili su se u Beogradu ministar spoljne i unutrašnje trgovine Srbije Rasim Ljajić i ministar za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH Mirko Šarović.“
Politika, 23. 7. 2013. godine

Da su neprihvatljivi zahtevi, ipak prihvatljivi, srpskoj javnosti nije saopštio niko iz srpske vlasti, već zvaničnici EU. Tako je Peter Stano, portparola Štefana Filea, komesara EU za proširenje rekao da je „nakon konstruktivne diskusije Srbija promenila svoju poziciju i prilagodila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, tako da se očuva tradicionalni protok robe u skladu sa regulativom koja je donedavno važila za CEFTA“. Tek posle Stana oglasio se i ministar Ljajić, koji je objasnio da je to urađeno jer je Srbiji „zaprećeno da će izveštaj EK biti obojen činjenicom da nije postignut dogovor“. Ministar je onda objasnio da ceo proces pristupanja Evropskoj uniji, zapravo proces usaglašavnaja našeg zakondovastva sa propisima EU.

„I to nije samo prema Srbiji, to je važilo za sve zemlje“, rekao je Lajić, navodeći da je juče razgovorao sa predstavnikom Hrvatske koji mu je rekao da su i oni imali istu situaciju, da su isto to pokušali sa Slovenijom, Mađarskom, Slovačkom, i da na kraju nisu uspeli.
B92, 17. 10. 2013. godine

Iako je pre tri meseca istupio zajedno sa ministrom iz BiH, ovaj put je ministar Ljajić, na neki način pohvalio stav Makedonije, Crne Gore i Albanije, navodeći da su one bolje procenile da je prihvatanje nižih stopa, neminovnost.

Cigarete

„Godinu dana taj proces traje. Od novembra pregovaramo, nismo se puno odmakli. Svi su prihvatili, osim BiH i nas. Taj naš stav nije naišao na razumevanje. Makedonija, Crna Gora i Albanija istog momenta su prihvatili, jer znaju da je to neminovan proces.“
B92, 17. 10. 2013. godine

Privilegovan uvoz cigareta iz Hrvatske mogao bi Srbiji da donese milionsku štetu. Ako EU ne odustane od zahteva da cigarete iz hrvatskih fabrika duvana i dalje imaju povlašćeni status prilikom izvoza u Srbiju, državna kasa bi mogla da ostane bez najmanje 700 miliona dinara. Da li će Srbija da dobije nešto zauzvrat? Ljajić kaže da je tražio da nam se poveća kvota za izvoz šećera u EU. Kako su odogovorili iz Evropske komisije, o tom zahtevu će se razgovarati, ali insistiraju da to bude odvojeni proces.