Video izraelskih vojnika koji uništavaju crkvu u južnom Libanu generisan je pomoću veštačke inteligencije
Lokalne vlasti potvrdile su da takva crkva ne postoji, a analiza snimka pokazala je da je reč o sadržaju generisanom pomoću veštačke inteligencije.

- Video koji kruži društvenim mrežama nije autentičan.
- Lokalne vlasti potvrdile su da u Debelu ne postoji crkva prikazana na snimku.
- Analiza videa otkrila je više karakterističnih AI nepravilnosti.
- Snimak se proširio u kontekstu stvarnih incidenata skrnavljenja hrišćanskih simbola u južnom Libanu.
- Postoje potvrđeni slučajevi neprimerenog ponašanja izraelskih vojnika, ali oni nisu povezani sa ovim videom.
- Objave ocenjujemo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja.
Društvenim mrežama se proširio video uz tvrdnje da prikazuje izraelske vojnike kako vandalizuju pravoslavnu crkvu u hrišćanskom gradu Debel na jugu Libana. Sporne tvrdnje, pak, nisu tačne iako je snimak postao viralan u trenutku kada je izraelska vojska zaista bila izložena kritikama zbog postupanja pojedinih vojnika prema hrišćanskim verskim simbolima u južnom Libanu.
Međutim, lokalne vlasti potvrdile su da u Debelu ne postoji crkva koja odgovara objektu prikazanom na snimku. Dodatnom analizom utvrđeno je i da je video generisan pomoću veštačke inteligencije.
Naime, na snimku se mogu uočiti brojne nepravilnosti karakteristične za AI sadržaj. Izgled zidova i enterijera menja se između kadrova, metalni predmet u jednom trenutku menja položaj iako ga niko ne dodiruje, dok vojnikovo stopalo nakratko nestaje i ponovo se pojavljuje. Osim toga, i glasovi vojnika zvuče neprirodno te da izgovorene reči nemaju smisleno značenje ni na jednom jeziku.
Ipak, video se proširio u kontekstu stvarnih incidenata zabeleženih u južnom Libanu. U aprilu 2026. godine izraelski vojnik je čekićem oštetio statuu Hrista u Debelu, nakon čega ga je izraelska vojska kaznila i udaljila iz službe. Početkom maja izraelske snage oštetile su verski objekat u Jarunu, a katolička organizacija L’Œuvre d’Orient saopštila je da je uništen samostan sestara salvatorijanki. U odvojenom incidentu, vojnik koji je skrnavio statuu Device Marije kažnjen je vojnim zatvorom.



