Neizvesnost oko italijanskih rezervi zlata u teorijama zavere o kontroli stanovništva

Povodom aktuelnog spora u Italiji oko vlasništva nacionalnih rezervi zlata, na mrežama su se proširili obmanjujući navodi da je italijanska vlada „već preuzela kontrolu nad 300 milijardi dolara zlatnih rezervi“, te da je reč o „ratu protiv kartela centralnih banaka“.
Foto: Canva
Foto: Canva

  • Reč je o amandmanu na italijanski zakon o budžetu za 2026. godinu koji je predložila grupa poslanika iz italijanske vladajuće koalicije, a prema kojem „zlatne rezerve nacionalne centralne banke pripadaju italijanskom narodu“. Odluka o usvajanju amandmana još uvek nije donesena.
  • Statut Evropskog sistema centralnih banaka (ESCB) zabranjuje centralnim bankarima da traže ili primaju uputstva od institucija Evropske unije ili država članica. Evropska centralna banka je pozvala italijansku vladajuću koaliciju da ponovo razmotri amandman.
  • Prejudiciranje o ishodu spora oko vlasništva italijanskih nacionalnih rezervi zlata je u objavama na mrežama dovedeno u vezu sa teorijama zavere o globalnoj kontroli stanovništva. Objave smo označili kao netačne.

„Italija je upravo objavila rat kartelu centralnih banaka. Vlada Đorđe Meloni zvanično je preuzela kontrolu nad 300 MILIJARDI DOLARA zlatnih rezervi, uzimajući ovo zlato iz ruku banaka povezanih s EU i vraćajući ga u ruke Italije. Ovo je više od pukog finansijskog poteza. Ovo je strateški napad na globalnu kontrolu“, navodi se u objavama koje su se proširile na Fejsbuku u regionu.

Reč je o amandmanu na italijanski zakon o budžetu za 2026. godinu koji je predložila grupa poslanika iz vladajuće koalicije, a prema kojem „zlatne rezerve nacionalne centralne banke pripadaju italijanskom narodu“. Odluka o usvajanju amandmana još uvek nije donesena.

Vladini zvaničnici su izjavili da će Italija zatražiti mišljenje i od Banke Italije i od Evropske centralne banke (ECB) pre nego što usvoji zakon o ovom pitanju. Senator Lučo Malan, iz vladajuće stranke Braća Italije, izjavio je da je „cilj inicijative bio da se spreči nepravilno korišćenje zlatnih rezervi u budućnosti“, preneo je Rojters 27. novembra.

Međutim, statut Evropskog sistema centralnih banaka (ESCB) zabranjuje centralnim bankarima da traže ili primaju uputstva od institucija Evropske unije ili država članica. Evropska centralna banka je pozvala italijansku vladajuću koaliciju da ponovo razmotri amandman, dodajući da „nije jasno koja je konkretna svrha nacrta odredbe“, izvestio je Rojters 3. decembra.

„Prilikom obavljanja zadatka držanja i upravljanja zlatnim rezervama, ni ECB, ni nacionalna centralna banka, uključujući Banku Italije, niti bilo koji član njihovih tela za donošenje odluka, ne sme tražiti niti primati uputstva od bilo koje vlade države članice”, saopštila je Evropska centralna banka, te upozorila da bi prenos zlata ili deviznih rezervi sa bilansa stanja Banke Italije „zaobišao zabranu centralnih banaka da finansiraju javni sektor“.

Vladajuća stranka Italije je već ublažila svoj predlog uklanjanjem reference na državu kako bi izbegla kritike ECB-a. Prvobitni amandman je glasio: „Zlatne rezerve, kojima upravlja i koje drži Banka Italije, pripadaju državi, u ime italijanskog naroda.“

Prema poslednjim vestima, stranka premijerke Đorđe Meloni je u internom dokumentu navela da strani akcionari italijanske centralne banke ne bi trebalo da imaju mogućnost da polažu pravo na zlatne rezerve zemlje. „Italija ne može rizikovati da privatni investitori polažu pravo na italijanske zlatne rezerve. Zato nam je potreban zakon koji razjašnjava vlasništvo“, navela je italijanska vladajuća stranka, naglašavajući da su neki od akcionara Banke Italije strani.

Banka Italije, javna institucija nezavisna od vlade, poseduje treće najveće nacionalne rezerve zlata na svetu, iza Sjedinjenih Država i Nemačke. Vrednost italjanskih nacionalnih rezervi zlata iznosi 300 milijardi dolara. Na zvaničnom sajtu Banke Italije navodi da bi zlato moglo da se koristi kao „kolateral za kredite ili, u krajnjem slučaju, proda za kupovinu nacionalne valute radi podrške njenoj vrednosti“. Italijanski političari godinama nastoje da razjasne vlasništvo nad zlatom, a neki razmatraju moguću prodaju radi smanjenja javnog duga ili finansiranja smanjenja poreza i potrošnje. Međutim, svi takvi predlozi naišli su na otpor Evropske unije.

Prejudiciranje o ishodu spora oko vlasništva italijanskih nacionalnih rezervi zlata je u objavama na mrežama dovedeno u vezu sa teorijama zavere o globalnoj kontroli stanovništva. Reč je o manipulativnom narativu u okviru kojeg se, između ostalog, tvrdi da globalne elite kontrolišu ekonomiju posredstvom centralnih banaka. Za takve navode nema dokaza.