Nova tehnika dezinformisanja – “zatrpavanje” interneta

Nataša Perakov nije prva ukrajinska borbena pilotkinja. Nije ni tragično nastradala u tekućem oružanom sukobu sa Rusijom. Žena pod ovim imenom ne postoji, a fotografije koje se koriste u svrhu ove dezinformacije pripadaju foto modelu Kasjuši Rusin i vojnikinji Olesiji Vorobej. Ovom analizom, ulazimo u detalje novih tehnika propagandnog rata na društvenim mrežama.
Foto: Facebook/Screenshot

 

Već prvih dana rusko-ukrajinskog ratnog sukoba uočili smo dezinformativni patern: stare fotografije i snimci stavljaju se u kontekst tekuće krize. Protiv ovakvog, naizgled banalog plasiranja neistinitih informacija, savetovali smo skepticizam i obrnutu pretragu fotografija.

Ulaskom u treću nedelju krize u Ukrajini, situacija je neznatno ista — ali sa kompleksnijim podtekstom.

Iako je metod ‘starih fotografija i snimaka’ isti, koriste se taktike masovnog zatrpavanja, organskog ili „botovskog“, da bi se originalni izvori našli na — za nedovoljno upućene korisnike — nedokučivim stranama internet pretrage.

Kako bi se podstakala viralnost, dezinformacija se kreira sa ciljem izazivanja emocija — tuge, straha ili panike. Tako, na dnevnom nivou, vidimo fotografije ranjene i nepuštene dece ili izbeglica u poznim godinama.

Takav primer je i fotografija dvadesetosmogodišnje „prve ukrajinske borbene pilotkinje“ Nataše Perakov, navodno, tragično nastradale krajem februara. U tu svrhu dele se fotografije dve različite devojke, od kojih je jedna pripadnica ukrajinske vojske, a druga — foto model.

 

Foto: Facebook/Screenshot

 

Pokazna vežba začaranog kruga dezinformacija i ratnog agitpropa

 

Iako obrnuta pretraga fotografije daje preko stotinu rezultata o „smrti prve borbene pilotkinje u Ukrajini”, Nataša Perakov ne postoji. Sumnju izaziva i prezime bez -a na kraju, uobičajenog za prezimena žena u Ukrajini.

Informaciju o devojci sa fotografije prekrivene crnom trakom pronašli smo najpre u ukrajinskim medijima, a kasnije i na sajtu Ministarstva odbrane Ukrajine. Reč je o Olesiji Vorobej (Олеся Воробей) koja je u oktobru 2016. godine učestvovala u takmičenju u lepoti pripadnica ukrajinske vojske i policije.

Naslovi vesti glase: „Učesnica antiterorističke operacije (ATO), vojnikinja prve klase Olesija Vorobej, postala je laureatkinja takmičenja lepote „Slava heroinama“ Luganske oblasti“. Njene fotografije sa događaja dostupne su ovde.

Olesija je i danas živa.

Pretraga druge fotografije dala je preko dve hiljade rezultata na četiri pretraživača od kojih je većina vezana za ime Natasha Perakov.

Međutim, ko je zaista devojka u uniformi? U pitanju je ukrajinski foto model Kasjuša Rusin, a viralnu fotografiju pronašli smo i na sumnjivim sajtovima za prodaju vojne opreme.

Dodatno, digitalno-forenzičkim alatima došli smo do zaključka da je ukrajinska zastava na desnoj ruci modela u vojnoj uniformi naknadno ubačena.

Na pojedinim sajtovima su kreirane lažne biografije koje vezuju fotografiju sa imenom i izmišljenim podacima „tragično nastradale pilotkinje“. Ovakve stranice se koriste za optimizaciju datih ključnih reči u pretragama (SEO) — u ovom slučaju za nepostojeću Natašu Perakov.

 

 

Uzimajući u obzir da je u pitanju „smrt” devojke sa istaknutom vojnom titulom koja je poginula braneći svoju zemlju, reakcije korisnika društvenih mreža prate osećanja nepravde i tuge. Nesvesni da postaju deo informativnog „rata“, doprinose širenju dezinformacija bez provere. Komentarima se, dodatno, pojačava vidljivost objava na društvenim mrežama koje plasiraju lažne vesti.

Rat dezinformacijama podrazumeva i da se suprotstavljene strane međusobno optužuju za propagandu, tako da se i u slučaju Nataše Perakov, ne može utvrditi tačno „poreklo“ dezinformacije.

 

 

U međuvremenu, prva ukrajinska borbena pilotkinja je četrdesetogodišnja Nađa Savčenka. Nakon dve godine provedenih u ruskom zatvoru, Savčenka nastavlja da se bavi politikom i kandiduje se za predsednicu Ukrajine 2019. godine. Na tim izborima, pobedu u drugom krugu odneo je Volodomir Zelenski.

Naslovna fotografija: Facebook/Screenshot