Održana velika debata Istinomera u Beogradu

Velika nacionalna debata Istinomera “Da se ne lažemo“, održana je 26. februara u prepunoj sali Ustanove kulture “Vuk Karadžić”. Učestvovali su Dijana Vukomanović (Socijalistička partija Srbije), Marko Đurić (Srpska napredna stranka), Dejan Nikolić (Demokratska stranka), Zoran Ostojić (Ujedinjeni regioni Srbije), Aleksandar Senić (Nova demokratska stranka), Slobodan Lalović (Demokratska stranka Srbije) i Bojan Đurić (Liberalno demokratska partija). Moderatorka tribine bila je Vesna Radojević, novinarka Istinomera.

Učesnici su govorili, uglavnom, o ekonomiji i odgovarali na pitanja koja su im prethodnih dana čitaoci Istinomera postavili na društvenim mrežama. Debata je zaključena obećanjima koja su izneli predstavnici najvećih stranaka u Srbiji. Na samom početku, manja grupa mladih, kako su se predstavili, komunista, članova Nove komunističke partije Jugoslavije, burno je izrazila protest protiv političke elite u Srbiji, a na kraju debate njihov predstavnik izneo je razloge zbog kojih se zalažu za bojkot predstojećih izbora. Saopštili da su, po njihovom uverenju, izbori neustavni, jer je neophodno uplatiti 50.000 evra za izbornu listu i nemoguće skupiti 10.000 overenih potpisa za jedan dan.

Potpredsednica SPS-a Dijana Vukomanović smatra da su dva ključna problema u Srbiji trenutno crno tržište rada i siva ekonomija.

„Nameravamo da ojačamo proizvodnu granu ekonomije. U našem školstvu ne postoji preduzetništvo kao predmet i to treba da uvedemo. Protiv smo koncepta neoliberalnih reformi i toga da na tržištu rada mogu da prežive samo najjači. Naša radna snaga mora da se prilagodi potrebama 21. veka. Želimo da pojačamo inspekcijski rad, ali i da se poštuje kolektivni ugovor i da se poštuju sindikati. Što se tiče MMF-a, pametan čovek u ekonomiji sa svima razgovara, a u MMF-u su ozbiljni stručnjaci, istakla je Dijana Vukomanović.“

Član Predsedništva SNS Marko Đurić kazao je da je stav njegove stranke da veza između politike i tajkuna mora da bude presečena.

„U Srbiji treba ponovo da se uspostave stabilne institucije, vladavina prava. Ne možemo da plaćamo najveći državni aparat u Evropi, a da ne možemo da vrednujemo njihov rad. Novac od uštede u javnom sektoru moramo da uložimo u investicije koje će da otvore radna mesta. Srbija ne može da živi tako što će svako da traži posao u organima državne uprave. Moramo da smanjimo troškove u javnom sektoru i da deo novca uložimo u proizvodnju. To može da dovede do porasta privatne inicijative u privredi i povećanja ekonomske situacije. SNS je na protivljenje svojih članova uvela zabranu zapošljavanja u javnom sektoru, naglasio je Đurić.“

Potpredsednik DS-a Dejan Nikolić napomenuo je da obrazovanje i ekonomija moraju da budu stavljeni u prvi plan.

„Srbija je razapeta u vrednosnom smislu. Praksa modernih zemalja pokazala je da dugoročan razvoj leži u ulaganju u obrazovanje. Za uspeh je potrebna reforma obrazovanja i novi koncept. Mi želimo da ulažemo u poljoprivredu, prehrambenu industriju, IT sektor i energetiku. U 2012. godini rashodi za administraciju bili su manji od onih u 2008. godini, kazao je Nikolić.“

Poslanik NDS-a Aleksandar Senić istakao je da njegova stranka želi da u Srbiju privuče strane investitore, ali i da suzbije sivu ekonomiju i reformiše inspekcijske službe.

„S jedne strane imamo 20.000 novozaposlenih u javnom sektoru, a sa druge solidarni porez kojim se opterećuju profesori, lekari, radnici u kulturi. Moramo da izvršimo izbor sposobnih, a ne podobnih direktora javnih preduzeća, rekao je Senić.“

Član Ekonomskog saveta DSS-a Slobodan Lalović kazao je da je potrebno da Srbija dobije pravi kreditni rejting koji će omugućiti investiranje.

„Kreditni rejting nam je u padu od 2008. Srbija je 2006. godine imala investicije kao nikada do tada. Ako smo dobri domaćini imaćemo investicije, a ako imamo investicije imaćemo radna mesta. Ovde se stvara atmosfera da nema nade u poboljšanje. Potrebna je promena atmosfere i ljudi koji ne veruju nikom i ni u šta, istakao je Lalović.“

IMG_9842

Potpredsednik LDP-a Bojan Đurić kazao je da je potrebno da nestane „licemerje prema javnom sektoru“.

„Obećava se smanjenje javnog sektora, a sa druge strane povećanje zaposlenosti. Sa nama neće biti moguće da Bajatovići budu direktori ‘Srbijagasa’, sa Krkobabići dominiraju penzionim fondom. Najefikasniji način je da se politčarima oduzmu poluge moći. Treba momentalno da se raspišu konkursi za direktore javnih preduzeća, napomenuo je Đurić.“

Učesnici su, na kraju debate, dali obećanja koja će ispuniti ukoliko njihova stranka pobedi na republičkim izborima. Slobodan Lalović jedini nije želeo to da učini, ističući da je to „glupo, opasno i štetno za građane Srbije i da se time građani „dovode u zabludu“.

Vukomanović:„SPS će insisirati da se odmah otvori rasprava o Zakonu o radu. Mi garantujemo da će reč sindikata morati da se čuje.“

Marko Đurić:„Nećemo uraditi ništa ako ne demontiramo političku klasu koja je dovela Srbiju na mesto najnerazvijenije zemlje u Evropi.“

Nikolić:„Želimo da stanemo na čelo demokratske Srbije. Možete da očekujete od DS-a borbu za demokratiju.“

Ostojić:„Prvo ćemo ukinuti solidarni porez, vratiti podsticaje za investicije. Vratiti 2,5 milijardi evra skupih kredita i uštediti 500 miliona evra i otvoriti radna mesta.“

Senić: „NDS obećava da će uložiti celokupan napor u privačenju investicija. Kroz poreske olakšice i subvencije omogućiti mladima šansu da otvore predzeća i reše svoju nezaposlenost.“

Bojan Đurić:„Nemam nijedno veliko obećanje. Prvo što ću uraditi je da ću se truditi da napravim drugačiju atmosferu na političkoj sceni.“